Cukorbetegség
A betegség típusai, tünetei
A cukorbetegségnek (diabétesz) 4 fajtáját különítjük el:
- 1-es típus: A hasnyálmirigy nem termel, vagy elégtelenül termel inzulint. Jellemzően gyermekkorban, fiatal felnőttkorban alakul ki. Főbb tünetei: sok folyadékfogyasztás, sok vizeletürítés, fogyás, fáradtság.
- 2-es típus: A sejtek érzéketlenné válnak az inzulin glükóz bejuttató hatásával szemben. Általában tünetszegény betegség. Gyakoribb a súlyfelesleggel küzdők körében.
- Speciális típusok: Fő okai lehetnek: immunológiai okok, genetikai betegségek, hormonális zavarok, a hasnyálmirigy betegségei. Ritkán fordulnak elő.
- Terhességi diabétesz: A várandósság alatt alakul ki vagy akkor fedezik fel. Szűrésre kötelező jelleggel kerül sor a második trimeszter során.
A cukorbetegség kezelése
Fontos tudni, hogy a diabéteszes mindig diabéteszes marad, a kezelés élethosszig tartó folyamat, melynek célja a vércukorszint normalizálása. A kezelőorvos dönti el, hogy melyik terápiát alkalmazza: lehet egyszerű életmódváltás, gyógyszeres- vagy inzulinkezelés is. Fontos tudni, hogy a kezelés mellett, sokat tehetünk életminőségünk javítása érdekében:
- Fogadjuk el a betegséget
- Segítsünk azonosítani a betegséget! Egy-egy hirtelen fellépő rosszullét esetén életmentő lehet például egy karkötő, amely jelzi a betegséget.
- Járjunk el a szükséges kontrollokra, vizsgálatokra.
- Adassuk be a védőoltásokat: influenza, tetanusz emlékeztető, tüdőgyulladást megelőző védőoltások.
- Fokozottan figyeljünk a szájápolásra: amennyiben hólyagot, sebet, vérző fogínyt, duzzanatot tapasztalunk, rögtön keressük fel fogorvosunkat.
- Változtassunk életmódunkon, táplálkozzunk egészségesen és mozogjunk rendszeresen. A 2-es típusú cukorbetegség esetén javasolt a kalóriában és zsírban szegény étrend betartása. Az étrend százalékos arányai: szénhidrátok 50%, fehérje 20%, zsír 30%. Az 1-es típusnál pedig fontos a gyorsan felszívódó szénhidrátok kerülése.
- Szokjunk le a dohányzásról!
- Csak mértékkel fogyasszunk alkoholt!
- Mérsékeljük a stresszhelyzeteket.
A kezeletlen cukorbetegség komoly szövődményeket okozhat (pl.: szívinfarktus, stroke, idegkárosodás, vesekárosodás, szemkárosodás, bőr- és szájbetegségek, csontritkulás). A cukorbetegség okozta érrendszeri és idekárosodás súlyos következményekhez, akár alsóvégtagi amputációhoz vezethet.
A cukorbetegség megelőzése
Az egészséges életmóddal a 2-es típusú diabétesz (még öröklött hajlam esetén is) megelőzhető.
- Táplálkozzunk egészségesen!
- Mozogjunk rendszeresen!
- Amennyiben szükséges, szabaduljunk meg a fölösleges súlytól.
Útmutató
- A cukorbetegségnek 4 fajtáját különítjük el.
- Amennyiben cukorbetegségre gyanakszunk, keressük fel háziorvosunkat a mielőbbi kezelés megkezdése végett.
- A diabéteszes mindig diabéteszes marad, a kezelés élethosszig tartó folyamat, melynek célja a vércukorszint normalizálása. A kezelőorvos dönti el, hogy a kezelés melyik formája szükséges.