Cukorbetegség babavárás idején: Kik a veszélyeztetettek?

Cukorbetegség babavárás idején: Kik a veszélyeztetettek?

Cukorbetegség babavárás idején: Kik a veszélyeztetettek?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.02.06.
Szerző: doktorGO
A terhességi cukorbetegség előfordulása ritkább, és az esetek nagy részében csak a szülésig tart, egyes kutatások szerint azonban a várandósság alatti és utáni kellő odafigyelés és az optimális súly elérése nélkül könnyen maradandó 2-es típusú diabétesszé alakulhat át.

Mi az a terhességi cukorbetegség?

A diabétesz a várandóssághoz társuló egyik leggyakoribb kóros állapot. Terhesség során ugyanis a hormonális változások és az inzulinérzékenység csökkenése miatt az inzulinszükséglet akár három-négyszeresére is emelkedhet, és ha ezt a fokozott igényt az anyai szervezet nem tudja kielégíteni, könnyebben felborul a szénhidrát-anyagcsere és megemelkedik a vércukorszint.

Kik a veszélyeztetettek?

A terhességi cukorbetegség bármely kismamát érintheti, de vannak, akiknél életkoruk, életmódjuk, vagy éppen genetikai adottságaik miatt fokozottabban fennáll a kóros állapot kialakulásának veszélye. Ebbe a rizikócsoportba tartoznak például a 35 évnél idősebb várandós nők, a túlsúlyos kismamák, az asszisztált reprodukcióval megfogantak, valamint azok, akiknek családi kortörténetében szerepel a cukorbetegség, esetleg várandósság előtt már kialakult náluk az inzulinrezisztencia, vagy egy korábbi terhességük során is volt gesztációs diabéteszük.

Milyen tünetei lehetnek?

 A terhességi cukorbetegségnek sajnos nem igazán vannak jellemző tünetei, így, bár bizonyos esetekben a szomjúság, a szokásosnál gyakoribb vizelési inger, a szájszárazság vagy a fáradtság árulkodó jelek lehetnek, a kialakult betegségre csak szűrővizsgálatokkal lehet biztosan fényt deríteni.

Hogyan diagnosztizálható?

A gesztációs diabéteszt  terheléses vércukorvizsgálattal szűrik. Ha a kismamánál nem állnak fenn az imént említett rizikófaktorok és a rendszeres vérvizsgálatok sem mutatnak emelkedett vércukorértéket, akkor a cukorterhelést a 24-28. hét között végzik el, ellenkező esetben azonban már a terhesség korai szakaszában, a 10-12. héten sort kerítenek rá, és ha a korai teszt nem mutat kóros értékeket, a vizsgálatot a második trimeszterben is megismétlik.

Miért fontos a felismerés?

Fontos odafigyelni a jelekre, hiszen a gesztációs diabétesz nem csak a kismamára, hanem a fejlődő magzatra, a szülés körülményeire, mindezek által pedig a baba születés utáni életére is nagy hatással lehet. Amellett, hogy megnövekedhet a fertőzések és szövődmények kialakulásának kockázata, a kezeletlen terhességi cukorbetegség a méhlepény sejtjeit is károsíthatja, rontva a magzat oxigén és tápanyagellátottságát. Gyakori továbbá a nagyobb születési súly, ezáltal pedig megnő a koraszülés kockázata is.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.02.06.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...