Baba-mama torna
A baba a mama mozgása során több oxigénhez jut, ami által új inger éri, jobban fejlődik, egészségesebb lesz. Természetesen minden egyes esetben egyeztess a nőgyógyászoddal annak érdekében, hogy megtudd, végezhetsz-e terhes tornát, hiszen vannak olyan állapotok, amikor ez nem ajánlott.
Milyen mozgás ajánlatos és melyiket kerüld el?
Végezhető mozgások és előnyös szituációk:
- úszás és aquafitness (az egyik legjobb és legajánlatosabb)
- jóga és pilates
- nordic walking
- speciális terhestorna
- szabad levegőn végzett mozgás a jobb alvás érdekében
Elkerülendő szituációk és mozgások:
- súlyemelés
- plank
- felülés
- egyensúlyozást igénylő sport pl.: lovaglás, korcsolyázás
- rázkódással és ugrálással járó mozgás
- túlfűtött teremben és/vagy fekvő helyzetben végzett mozgás
Miután a kezelőorvos engedélyezi a terhestornát, megfelelő, ha a napi átlagos mozgás 30-60 perc közé esik. Nagyon fontos, hogy csak azt a mozdulatsort csináld, ami jól esik. Ne várj magadtól a terhességed alatt túl sokat, minden esetben figyelj oda tested jelzéseire, és használj megfelelő légzéstechnikát. Nagyon fontos, hogy amennyiben a várandósság előtt nem mozogtál, ne most akarj rekordokat felállítani. Ebben az esetben még fontosabb a fokozatosság és az odafigyelés. Ez vezet majd el a legnagyobb hatékonysághoz úgy, hogy nem lesz semmilyen mellékhatása. Végső tényezőként pedig fontos, hogy minden torna előtt melegíts be, és minden torna végén nyújts le, így elkerülheted a húzódások és sérülések kialakulását.
A szülés és a felépülés is könnyebb
A várandósság alatti torna hasznos a szülőszobán és a gyermekágyas időben is. Azoknak a kismamáknak, akik rendszeresen mozognak a terhesség alatt is, könnyebb lehet a szülés, hiszen több erejük lesz a megfelelő erőnlét miatt, valamint könnyebben fognak regenerálódni is a szülés után, több energiájuk lesz a babára. Fontos tényező, hogy könnyebben is tágulhatnak a szülés alatt, már tudhatják a helyes légzéstechnikát, illetve kevesebb esetben lehet szükség gátmetszésre is.
Hogyan kezdj hozzá?
Számos olyan mozgásstúdió van, ahol kismama tornákat tartanak akár egyéni, akár csoportos formában. Amennyiben nem vagy hozzászokva a mozgáshoz, az egyéni torna lehet számodra a megfelelő, hiszen ott tud rád az oktatód a legjobban figyelni. Azonban ha nem szeretnél egyedül tornázni, vagy jártas vagy a mozgás világában, válaszd a csoportos órákat. A várandós torna tehát jót tesz a testednek, a lelkednek és a babádnak is.
(Papp Fanni, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Domokos Flóra - Kismama torna okosan - Ezekre figyelj, ha várandósság alatt is sportolsz!
- Így tornázz pocakkal! Tökéletes gyakorlatsor kismamáknak
- Kismama torna
- Így sportolj a terhesség alatt: előnyök és veszélyek
Útmutató
- A napi átlagos mozgásidő 30-60 perc közé esik. Nagyon fontos, hogy egy kismama mindig érzi, hogy mi az, amit elbír és mi az, ami már sok neki.
- A várandós torna a mai világban már könnyedén hozzáférhető. Számos olyan mozgásstúdió van, ahol külön kismama tornákat tartanak akár egyéni, akár csoportos formában.
- Minden egyes esetben egyeztessen a nőgyógyász szakorvossal.