Hasmenés

Hasmenés

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A hasmenés a napi többszöri székletürítést, illetve a széklet állagának hígságát jelenti. Általában pár napon belül spontán gyógyul, azonban ha továbbra is fennáll, javasolt felkeresni a háziorvost, hiszen komolyabb problémát is jelezhet.

Külföldre utazás esetén, illetve a nyári időszakban, amikor az ételek nem megfelelően vannak hűtve gyakori jelenség, ilyenkor általában 1-2 napig tart és spontán elmúlik.

Otthoni praktikák a hasmenés kezelésére

  • Pótoljuk az elvesztett folyadékot és ionokat: használhatunk kifejezetten erre a célra gyártott készítményeket, amelyet a patikákban beszerezhetőek, illetve probiotikumokat.
  • Nem javasolt a nehéz, fűszeres ételek fogyasztása
  • Érdemes ilyenkor kerülni a laktóz tartalmú ételeket.

Mindenképp forduljon orvoshoz, ha:

  • több napnál tovább tart a hasmenés
  • mutatkoznak a kiszáradás jelei (csökkenő vizeletmennyiség, alacsony vérnyomás)
  • gyakori hányás is társul hozzá
  • hasi fájdalom esetén
  • ha a széklet véres
  • ha lázat is tapasztalunk

A hasmenés okai

A hasmenés a szervezet természetes reakciója, mely során próbál megszabadulni a bekerült méreganyagoktól. Ha a hasmenés más tünetekkel is párosul és huzamosabb ideig fennáll, akkor komolyabb problémára kell gondolnunk.

  • Ételintolerancia: hasmenést okozhatnak bizonyos ételintoleranciák is (laktóz, glutén, hisztamin). Figyeljük meg, mit fogyasztottunk, és ha összefüggést találunk, szükséges ebbe az irányba kivizsgálást kérni.
  • Vakbélgyulladás: a hasmenés, amely fokozódó hasi fájdalommal, lázzal, esetleg hányással is járhat, vakbélgyulladás gyanúját keltheti. Ez jól kezelhető, ma már rutin műtétnek számító eljárás, de fontos minél hamarabb kórházba jutni vele.
  • Fertőző gyomorbélhurut: szintén járhat fájdalommal, lázzal, a hasmenéses székletben vér és nyák is megjelenhet. Általában baktériumok (E.coli, Shigella, Salmonella) okozzák. Az orvos felkeresése (a fertőzöttség miatt) ilyenkor szintén indokolt.
  • Krónikus gyulladásos betegségek: véres-nyákos széklettel kezdődik, a hasmenés hosszan elhúzódó, visszatérő panasz. Jellemző a Chrohn-betegségnél és a Colitis ulcerosa-nál. A megfelelő diagnózishoz gasztroenteorológiai kivizsgálás szükséges.
  • Aranyér: a széklet véressé válásának gyakori oka a hasmenés provokálta aranyér. Vény nélkül kapható krémekkel jól kezelhető, azonban ha fájdalmat okoz, illetve nehezíti a mindennapi életvitelt, javasolt orvoshoz fordulni.
  • Daganatos elváltozások: ha a hasmenés és a székrekedés váltakozik, illetve gyakran jelentkezik vérzés a székletben, vastagbélrák tünete is lehet. Ha fáradtág, kimerültség, vérszegénység is társul a tünetekhez, javasolt részt venni vastagbélszűrésen.

Csecsemő- és gyermekkorban jelentkező hasmenés (főleg, ha véres) veszélyes állapot tünete is lehet, ezért ne habozzunk orvoshoz vinni gyermekünket!

Útmutató

  • A hasmenés általában pár napon belül spontán gyógyul, jellemzően tudjuk, miért alakult ki.
  • A hasmenés a szervezet természetes reakciója, mely során próbál megszabadulni a bekerült méreganyagoktól.
  • Amennyiben hasmenés lép fel, pótoljuk az elvesztett folyadékot és ionokat és étkezzünk diétásan.
  • Mindenképp keressük fel háziorvosunkat, ha a hasmenés pár nap múltán is fennáll, mert akkor komolyabb kivizsgálásra lehet szükség.
Hasmenés - Részletesen a témáról
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Mit tegyek, ha laktózérzékenységre gyanakszom?
Rendszeresen puffad, görcsöl a hasad tej fogyasztását követően? Gyakran hasmenés is társul hozzá? Összeszedtük azokat a dolgokat, amelyek segítségével megtudhatod, valóban laktózintolerancia áll-e a háttérben.
Miért alakul ki a tejcukor érzékenység?
A puffadás, hasfájás, hasmenés vagy hasi görcsök hátterében olykor tejcukor-érzékenység is állhat, de olykor kevésbé ismert tüneteket is okozhat a tejfogyasztás. Melyek ezek?
Diétás tanácsok hisztamin-intolerancia esetén
A hisztamin intolerancia magas hisztamin tartalmú élelmiszerek, ételek, italok, illetve a szervezetünkben a hisztamin „felszabadító”, vagyis lebontást gátló, illetve képződést fokozó élelmiszerek fogyasztása után jelentkező tünetegyüttes, amelynek kezelése elsősorban szigorú diétával történik.
Ételintolerancia gyermekeknél – mire figyeljünk?
Gyermekek esetében különösen fontos az ételérzékenységek meghatározása, mivel megfelelő diéta alkalmazása esetén nemcsak a tünetek, hanem maga a túlérzékenység is sok esetben megszüntethető. Mire kell figyelnünk gyermekeink esetében?
Honnan tudhatom, hogy gyógyszerallergiám van?
Gyógyszerallergia esetén az immunrendszer idegen anyagnak (antigénnek) tekinti a gyógyszerkészítmény egyik összetevőjét és ellenanyagot (antitestet) kezd termelni ellene. Az így kialakult komplex immunválasz különböző súlyosságú tüneteket eredményezhet.
Milyen étrend javasolt a Crohn-betegeknek?
A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.
doktorGO Szerző: doktorGO
Ajánlott gyógyszer
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mikor gyakoribbak a hasmenéses panaszok?
Hasznos lehet
Hasfogók - Melyiket válasszuk?
A hasmenés a széklet állagának hígulását, a székletürítés gyakoriságának növekedését jelenti. Hogyan döntsük el, hogy melyik hasfogót válasszuk a probléma fennállása esetén?
Mit tegyek, ha bélbetegségre gyanakszom?
A bélbetegségek jelenlétét számos tünet (hasi fájdalom, puffadás, étvágytalanság, hasmenés, székrekedés, véres vagy fekete széklet) jelezheti. Mit tehetünk ilyenkor?
Mikor forduljunk orvoshoz hasmenés esetén?
A hasmenést otthoni ápolással jól lehet kezelni, ám vannak olyan súlyos esetek, amikor a betegnek orvosi kezelésre van szüksége. Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?