Fizikális vizsgálat
A mozgásszervi betegségeknél a képalkotó vizsgálatok mellett még ma is gyakori a fizikális vizsgálat, ugyanis ennek segítségével átfogóbb képet kaphat az orvos a betegről. Ilyenkor különböző testhelyzetekbe (állva, ülve, hason, háton), síkokba aktív és passzív mozgatást végez az orvos ellenállással vagy nélküle. Az előzőekben felsorolt mozgatásokon kívül neurológiai működést (reflexet, izomerő működését, érzészavar fennállását) is vizsgálhat az orvos, amennyiben indokolt.
Mire jó a fizikális vizsgálat?
A diagnosztikai eljárásokkal ellentétben jobban azonosíthatóak a fájdalmat generáló tényezők (pl.: különböző testhelyzetek).
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést, azonban ha fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elhagyni azt a vizsgálat előtt, hogy ne befolyásolja az eredményeinket.
Együtt pontosabb
A fizikális vizsgálatok pontosságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a pontos diagnózis felállításához mind a fizikális, mind a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra szükség van.
Útmutató
- A mozgásszervi betegségeknél a képalkotó vizsgálatok mellett még ma is gyakori a fizikális vizsgálat, ugyanis ennek segítségével átfogóbb képet kaphat az orvos a betegről.
- A vizsgálat során különböző testhelyzetekbe (állva, ülve, hason, háton), síkokba aktív és passzív mozgatást végez az orvos ellenállással vagy nélküle.
- A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést, azonban ha fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elhagyni azt a vizsgálat előtt, hogy ne befolyásolja az eredményeinket.
- A fizikális vizsgálatok pontosságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a pontos diagnózis felállításához mind a fizikális, mind a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra szükség van.