Miért kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?

Miért kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?

Miért kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.09.15.
Szerző: Urológiai Központ
50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet.

Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondta, miért kell már a legkisebb vizelési- és egyéb tünetet is kivizsgálni.

Mikor kell kezelni?

A prosztata vagy dülmirigy a húgyhólyag alatt elhelyezkedő, gesztenye nagyságú és alakú, tokkal körülvett mirigy. Ennek váladéka képezi a sperma folyékony részének jelentős hányadát. A prosztata bizonyos mértékű növekedése a korral előforduló hormonális változások miatt természetesnek tekinthető, bár ez optimális esetben nem okoz gondot - ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.

A nagyobb mértékű prosztata megnagyobbodás azonban már beszűkítheti a rajta áthaladó húgycsövet. Ha pedig a húgycső összenyomódik, az fokozatosan elzárja a vizelet útját, és a húgyhólyag izomzatának egyre nagyobb erő szükséges, hogy átpréselje a vizeletet. Az erőltetés következtében az izomzat megvastagodhat, a hólyag falában hegesedés alakulhat ki és egyre kevésbé lesz képes préselni. Végső során ez a folyamat a vizelet pangását eredményezheti, sőt, később vesefunkció csökkenéshez, valamint fertőzött vizelet kialakulásához, kőképződéshez vezethet.

Hogyan ismerhetjük fel a prosztata megnagyobbodást?

Ha vizeletürítési problémák lépnek fel, mindenképpen szükséges az urológiai vizsgálat. A jellegzetes tünetek, amelyekkel orvoshoz kell fordulni:

  • gyakori, sürgető vizelési ingerek,
  • többszöri éjszakai ébredés, vizelési inger miatt,
  • vizeletürítési nehézség, esetleg vizeletelakadás,
  • szakaszossá váló vizelés,
  • utócsepegés,
  • akut gyulladás esetén előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom.

Panaszmentesség esetén 50 és 60 év között  kétévenként ajánlott a prosztata-szűrés. Egyenes ágon (apa, testvér) előforduló prosztata rosszindulatú elváltozása esetén tanácsos a kivizsgálást 45 éves korban elkezdeni. 

Urológiai Központ Szerző: Urológiai Központ Megjelenés dátuma: 2021.09.15.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...