Epe
A májsejtek folyamatosan termelik a halványsárga színű, hígan folyó úgynevezett májepét, amely az epehólyagba kerülve besűrűsödik és átalakul sötétzöld hólyagepévé. A májsejtek koleszterinből képezik az epesavat, ami fontos szerepet játszik a zsírok emésztésében.
Az epeutak és az epehólyag betegségei:
- Epekövesség: Az epekő az epe oldott alkotórészeinek kicsapódásával jön létre, kialakulhat a májban, az epeutakban és az epehólyagban egyaránt. Jobb bordaív alatti, erős fájdalommal, úgynevezett epegörccsel jár, ami kisugározhat a jobb lapockába vagy a hát környékére. További tünetként jelentkezhet haspuffadás, émelygés, hányinger, hányás, székrekedés és sárgaság is, melyek elsősorban diétával és/vagy gyógyszerekkel, illetve súlyos esetekben műtéttel kezelhető.
- Akut vagy krónikus epegyulladás: Étvágytalanság, hányás, a jobb bordaív alatti heveny vagy tompa fájdalom, hidegrázás, láz, nyomásérzékenység, hasfali izomvédekezés, esetenként átmeneti sárgaság, bélmozgások megszűnése, csuklás, haspuffadás, hőemelkedés hívhatja fel a figyelmet az epegyulladásra, melynek kezelése diétával, gyógyszeresen, szükség esetén műtéti beavatkozással történik.
- Polip: Az orrpolip a férfiak körében gyakrabban fordul elő, a jóindulatú elváltozás ijedtségre is adhat okoz, hiszen akár 1 cm átmérőjű daganatot is észlelhet a beteg. Esztétikai problémákon kívül nem okoz tüneteket, kezelése műtéttel (1 cm-től nagyobb csomó esetén) történik.
- Daganat: Az epehólyag és az epeutak daganatai a kor előrehaladtával jelentkezhetnek, leggyakrabban a 65 év felettieket érinti. Az epehólyag daganatai nőkre, míg az epeutak rosszindulatú elváltozásai inkább a férfiakra jellemző. A betegség sokáig tünetmentes lehet, később az epebetegség jellemző tüneteit produkálhatja (pl. sárgaság, hányás, hányinger, haspuffadás, stb.). Tüneti kezelése gyógyszerekkel, maga az elváltozás műtéti beavatkozással kezelhető.