Hányinger
1 perces olvasási idő
A hányinger számos betegség velejárója lehet, de leggyakrabban emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, urológiai problémák állnak a háttérben. Gyakori előfordulása esetén mindenképp indokolt az orvosi kontroll.
Sok esetben nem tudjuk, hogy mi okozhatja a hányingert, a kezelőorvosunk azonban a tünetek súlyossága, jelentkezésének gyakorisága alapján, valamint fizikális vizsgálat, illetve laborvizsgálat (vér és vizelet) segítségével meg tudja állapítani a kiváltó okokat.
Hogyan enyhíthetjük a hányingert?
Az alábbi tanácsok betartásával sokat tehetünk azért, hogy enyhítsük a tüneteinket:
- Kis mennyiségben, többször fogyasszunk ásványvizet vagy cukormentes teát.
- Étkezésnél figyeljünk arra, hogy könnyen emészthető ételeket válasszunk – jó választás lehet a keksz és a kenyér fogyasztása ilyenkor.
- Kerüljük a zsíros, túl fúszeres, olajos élelmiszerek, illetve az édességek fogyasztását.
- Többször, kis adagokat együnk egyszerre.
Kiváltó okok
A hányinger hátterében számos betegség vagy állapot állhat, a leggyakoribbak ezek közül:
- gyomorfertőzés
- gyomorrontás
- gyomor- vagy nyombélfekély
- ételintolerancia
- epehólyag-gyulladás
- epekő
- hasnyálmirigy-gyulladás
- májgyulladás (hepatitis)
- hashártyagyulladás
- vakbélgyulladás
- reflux
- magas vérnyomás
- glaukóma
- agyrázkódás
- szívelégtelenség
- terhesség
- mérgezések
- szorongás
- fokozott stressz
- vesekő
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a hányinger tartósan fennáll vagy egyéb panaszok (pl. hasi fájdalom, hasmenés, stb.) társulnak mellé, mindenképp forduljunk orvoshoz kivizsgálás érdekében.
Útmutató
- A hányinger számos betegség velejárója lehet, de leggyakrabban emésztőrendszeri, szív és érrendszeri, urológiai problémák állnak a háttérben.
- Amennyiben a hányinger tartósan fennáll vagy egyéb panaszok (pl. hasi fájdalom, hasmenés, stb.) társulnak mellé, mindenképp forduljunk orvoshoz kivizsgálás érdekében.
Hányinger - Részletesen a témáról
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Rendszeresen puffad, görcsöl a hasad tej fogyasztását követően? Gyakran hasmenés is társul hozzá? Összeszedtük azokat a dolgokat, amelyek segítségével megtudhatod, valóban laktózintolerancia áll-e a háttérben.
A mérgezés legtöbb esetben véletlenszerű, gyakran az is előfordul, hogy olyan anyagtól alakul ki, amelyet mindennap használunk. Mi okoz leggyakrabban mérgezést?
A puffadás, hasfájás, hasmenés vagy hasi görcsök hátterében olykor tejcukor-érzékenység is állhat, de olykor kevésbé ismert tüneteket is okozhat a tejfogyasztás. Melyek ezek?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza panaszainkat, mielőtt bármilyen diétába kezdenénk.
A hasmenést otthoni ápolással jól lehet kezelni, ám vannak olyan súlyos esetek, amikor a betegnek orvosi kezelésre van szüksége. Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?
A bélbetegségek jelenlétét számos tünet (hasi fájdalom, puffadás, étvágytalanság, hasmenés, székrekedés, véres vagy fekete széklet) jelezheti. Mit tehetünk ilyenkor?
A terhesség alatti hasfájás sokszor megrémíti a kismamákat, de gyakran csak a terhesség kísérő tünetei, melyek kezelést nem igényelnek. Fontos elkülöníteni a várandóság következményeként, vagy attól eltérő hasfájások mögött álló okokat. Hogyan tudjuk megkülönböztetni őket?
Szerző:
doktorGO
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Kevés vizelet: betegséget is jelezhet?
A túl kevés vizelet legegyszerűbb oka, hogy keveset iszunk, de betegség is okozhat ilyen tünetet.
Mi okozhat szaglászavart?
A koronavírus egyik legjellemzőbb tünete az ízérzékelés elvesztése és szaglászavar, így nem csoda, ha ez jut eszünkbe először, ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, ám fontos tudni, hogy számos olyan...
Mikor gondoljunk magnéziumhiányra?
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlása elősegíti szervezetünk optimális működését. Ásványi anyagok közül a magnéziumnak kiemelt jelentősége van, hiszen többek között részt vesz az idegek...
Mitől alakul ki az AIHA?
Immunológiai eredetű vérszegénységet számos kórkép okozhat. Ilyenek egyes felszívódási zavarok, hiányállapotok, és maga az elhúzódó gyulladásos folyamat is okozhat vérszegénységet.