Őszi betegségek
Megfázás, légúti fertőzések
A nyári meleg után bekövetkező lehűlés kedvez a megfázásnak és számos légúti fertőzésnek. A gyerekek is visszatérnek az óvodába, iskolába és a hosszasan közös légtérben tartózkodás elősegíti a cseppfertőzéssel (beszéddel, köhögéssel, tüsszentéssel levegőn keresztül) terjedő kórokozók átadását. A felső légúti – leggyakrabban vírusos eredetű – fertőzések általában enyhe tüneteket (pl.: orrfolyás, orrdugulás, köhögés, torokfájás, hőemelkedés, levertség) okoznak, mégis fontos, hogy aki ezeket észleli magán, ne menjen közösségbe, mert számos egyéb embert megfertőzhet.
Megelőzés: Az átalános higiéniás szabályok betartásával sok megbetegedés megelőzhető:
- fontos a rendszeres kézmosás,
- zsebkendőbe köhögés/tüsszentés,
- használt zsebkendő eldobása lehetőség szerint zárt szemetesbe.
A megfázás elkerülése végett pedig célszerű rétegesen öltözni, mindig legyen nálunk egy vastagabb pulóver.
Gyomor-bélrendszeri fertőzések
Közösségben a gyomor-bélrendszert támadó, főleg hányást és hasmenést okozó kórokozók is könnyen el tudnak terjedni.
Megelőzés: Megfelelő higiéniával, gyakori melegvizes szappanos kézmosással számos megbetegedés megelőzhető.
Felfázás, húgyúti fertőzések
A hőmérséklet csökkenésével a felfázás, húgyúti fertőzések előfordulása is fokozódik – különösen nőknél. Tipikus tünet ilyenkor a gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés, alhasi fájdalom, esetenként véres vizelet. A panaszokat komolyan kell venni, sok esetben antibiotikus terápiára is szükség van.
Megelőzés: A felfázás sok esetben megelőzhető, ha hidegebb időben megfelelően felöltözünk, zárt cipőt hordunk és nem ülünk le kint a hideg földre.
Ízületi betegségek, ízületi fájdalmak
A változékony időjárás, gyakori fronthatások kifejezett ízületi panaszokat okozhatnak az arra érzékenyekben. Előfordulhat az ízületi gyulladás fellángolása, a meglévő ízületi fájdalom fokozódása.
Megelőzés: Az érintettek készüljenek fel időben, egyeztessenek háziorvosukkal, hogy milyen gyógyszert érdemes beszerezni a panaszok enyhítésére.
Pollenallergia, asztma
Számos pollennel lehet találkozni az őszi hónapokban (pl.: parlagfű, csalánfélék, fekete üröm ...stb), így az érintett allergiás betegek erős tünetekkel szembesülhetnek. Jelentkezhet többek között orrfolyás, orrdugulás, köhögés, szemviszketés. Az asztmás betegek is számíthatnak a panaszok fellángolására – különösen allergiás eredetű asztma esetén.
Megelőzés: Az érintetteknek javasolt előre felkészülni, beszerezni a szükséges gyógyszereket (pl.: antihisztamin tartalmú tabletta, orrspray, szemcsepp, inhalátor... stb.) és időben megkezdeni a terápiát.
Útmutató
- Az őszi megbetegedések legtöbbje egy kis odafigyeléssel és a megfelelő higiénia betartásával megelőzhető.
- A felfázás sok esetben megelőzhető, ha hidegebb időben megfelelően felöltözünk, zárt cipőt hordunk és nem ülünk le kint a hideg földre.
- Megfelelő higiéniával, gyakori melegvizes szappanos kézmosással számos gyomor-bélrendszeri fertőzés megelőzhető.
- Pollenallergia, asztma esetén az érintetteknek javasolt előre felkészülni, beszerezni a szükséges gyógyszereket (pl.: antihisztamin tartalmú tabletta, orrspray, szemcsepp, inhalátor... stb.) és időben megkezdeni a terápiát.
- Ízületi betegségek, ízületi fájdalmak esetén az érintettek készüljenek fel időben, egyeztessenek háziorvosukkal, hogy milyen gyógyszert érdemes beszerezni a panaszok enyhítésére.