Immunrendszer
Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének.
Mik azok az antigének?
Az antigének azok az anyagok, amelyek a szervezetbe jutva azt immunválaszra késztetik. Ez történhet úgy, hogy az antigének az immunrendszer sejtjeit aktiválva közömbösítik az antigént vagy ellenanyagot, más néven antitestet termelnek, és ezek a vérbe jutva közömbösítik az antigént.
Az immunrendszer védekező mechanizmusai
Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.
- A veleszületett immunitás jellemzője, hogy minden idegen anyag ellen ugyanolyan mechanizmussal védekezik.
- A szerzett immunitást pedig az élet folyamán kialakuló különleges módszer jellemzi: speciálisan az adott idegen anyagra hatásos pusztító mechanizmust alakít ki a szervezetben.
Immunhiányos állapot
Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.
Immunerősítés: amit mi is megtehetünk
Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.
Útmutató
- Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének.
- Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.
- Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.
- Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.