Immunrendszer

Immunrendszer

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A szervezet védekező rendszerét immunrendszernek nevezzük, melynek feladata a szervezetbe bekerülő idegen anyagok azonosítása, feldolgozása, hatástalanítása.

Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének.  

Mik azok az antigének?

Az antigének azok az anyagok, amelyek a szervezetbe jutva azt immunválaszra késztetik. Ez történhet úgy, hogy az antigének az immunrendszer sejtjeit aktiválva közömbösítik az antigént vagy ellenanyagot, más néven antitestet termelnek, és ezek a vérbe jutva közömbösítik az antigént.

Az immunrendszer védekező mechanizmusai

Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.

  • A veleszületett immunitás jellemzője, hogy minden idegen anyag ellen ugyanolyan mechanizmussal védekezik.
  • A szerzett immunitást pedig az élet folyamán kialakuló különleges módszer jellemzi: speciálisan az adott idegen anyagra hatásos pusztító mechanizmust alakít ki a szervezetben.

Immunhiányos állapot

Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.

Immunerősítés: amit mi is megtehetünk

Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.

Útmutató

  • Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének. 
  • Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.
  • Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.
  • Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.
Immunrendszer - Részletesen a témáról
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Hogyan védekezzünk lupus esetén?
A szisztémás lupus nem gyógyítható, de az idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények nagyobb eséllyel megelőzhetőek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa a fényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Hogyan készítsük fel immunrendszerünket az őszi-téli hónapokra?
Az immunrendszer a szervezet egy fontos védelmi vonala, mely fellép az ismeretlen ágensek ellen, felveszi harcot a különböző kórokozókkal. Lássuk, hogyan „erősíthetjük”, segíthetjük immunrendszerünk működését.
Vissza a közösségbe – Hogyan előzzük meg a fertőzéseket?
Az őszi hónapok megérkezése egyet jelent a nyári szabadság végével; a gyermekek visszatérnek a közösségbe és a felnőttek is újra teljes gőzerővel kezdenek dolgozni. A hosszas közös zárt térben tartózkodás, közös mosdó használata számos betegség elterjedésének kedvezhet.
Hogyan ismerjük fel a poszt-Covid tüneteit?
Kezdetben azt gondolták az orvosok, hogy a gyógyult koronavírusos betegeknek csak tüdőgyógyászati rehabilitációra van szükségük, ám azóta kiderült: a post-Covid egy jóval komplexebb és elhúzódó tünetegyüttes – magyarázza dr. Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója.
Mit hihetünk el a COVID-19-el kapcsolatban?
A 2019-ben kiinduló COVID-19 pandémia a mai napig jelen van mindennapjainkban, életünk számos területén jelentős hatással bír, így nem csoda, hogy a rengeteg információ között sok tévhit terjed megnehezítve a tájékozódást. Mit hihetünk el, és melyek a valódi tévhitek a koronavírussal kapcsolatban?
Megfázás, influenza vagy Covid-19?
A különböző eredetű légúti megbetegedések rendkívül gyakoriak. Ezek sok esetben járnak hasonló tünetekkel, így egymástól való elkülönítésük nem mindig egyszerű feladat. Vegyük sorra, hogy mik segíthetnek eldönteni, hogy egy egyszerű megfázással, influenzával vagy éppen koronavírus fertőzéssel állunk szemben.
doktorGO Szerző: doktorGO
Hasznos lehet
Mi károsíthatja a bélflórát?
Bélflóránk egyensúlyát számos külső hatás felboríthatja, mely emésztési zavarhoz vagy a szervezet védekezőképességének csökkenéséhez vezethet. Mi okozhat bélflóra károsodást?
Milyen hibákat követhetünk el a fogmosás során?
Gyermekkorunk óta a mindennapjaink része a fogmosás, de vajon jól csináljuk? Megfelelő módon, megfelelő ideig és optimális mennyiségű fogkrémmel tisztítjuk a fogainkat? Összeszedtük a leggyakoribb...
Mit tehetünk a vese egészségének megőrzéséért?
A vese elsődleges feladata, hogy a keletkező salakanyagokat kiszűrje a vérből és a húgyhólyagba továbbítsa azokat, valamint felel a só- és vízháztartás szabályozásáért. Mit tehetünk a vese...
Mire jó a barázdazárás?
Az őrlőfog rágófelszínén található barázdák mindenkinél mások, valakinél nem jelentenek problémát, míg másoknál olyan mélyek, hogy a baktériumok könnyedén megtelepszenek bennük. Mit tehetünk ellenük?