Fejlődéspszcihológiai állapotfelmérés
A fejlődéspszcihológiai állapotfelmérésről a Czeizel Intézet klinikai szakpszichológusával, Kalmárné Rikker Zsuzsannával beszélgettünk.
Mikor ajánlott?
A Bayley III típusú teszt egy a gyermekek korai életkorában, 1 és 42 hónapos kor között (intézményünkben 6 hónapos kortól) alkalmazható fejlődési vizsgálat, melynek segítségével:
- a gondolkodás,
- a nyelvi készségek,
- a mozgás,
- a társas készségek,
- valamint a viselkedés korosztálynak megfelelő fejlettségi szintjét mérik.
Mire jó a vizsgálat?
A kisbabák felmérése kétféleképpen végezhető:
- prevenciós jelleggel kockázatbecslés céljából, tehát a szülők által egészségesnek, tünetmentesnek tartott gyermeknél kb. 50 perces szűrővizsgálat formájában,
- illetve a már észlelt fejlődésbeli eltérés gyanújával érkező gyermekek esetén, kb. 90 perces, átfogó diagnosztikai vizsgálatként.
A teszt elsődleges célja, hogy azonosítsa a megkésett fejlődésű gyermekeket és információkkal szolgáljon az esetleges beavatkozások, fejlesztések megtervezéséhez.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
„A teljes tesztnek alapvetően két része van, egy az otthoni viselkedést, társas érzelmi fejlődést felmérő kérdőív, amit az édesanya vagy az édesapa tölt ki, és egy másik, amit a vizsgálat során a kisgyermek érdeklődését felkeltő feladatok segítségével veszünk fel.
Ez utóbbit úgy kell elképzelni, hogy egy bőröndben vannak különböző játékok, játékos feladatokhoz kellékek. Ezek közül a gyermek életkorának megfelelő eszközöket felhasználva, egy pontosan meghatározott, szigorú protokoll mentén figyeljük meg a kicsik játéktevékenységét, kapcsolatkészségét, nyelvhasználatát, mozgását különböző helyzetekben.
Mindkét részhez pontokat számítunk, ezekből áll össze végeredmény, melynek segítségével meg tudjuk állapítani, hogy a többi hasonló korú kisgyermekhez képest milyen területen, milyen mértékű az eltérés, és ennek ismeretében ki tudjuk jelölni a fejlesztés irányát és módját is” – magyarázta a szakértő. A teszt segítségével a kisgyermek fejlődésének pontos utánkövetésére is lehetőség van.
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
Mind a szűrővizsgálat, mind a diagnosztikai vizsgálat előtt a szülők kézhez kapnak egy előzetes tájékoztatást, valamint egy az anamnézis felvételéhez szükséges kérdőívet. Előbbi segít abban, hogy a helyszínre már felkészülten érkezzenek, utóbbi kitöltése pedig a szakpszichológus munkáját könnyíti meg. Mivel a gyerekek ilyen kicsi korban még elég fáradékonyak, a teszt mindig az ő vizsgálatukkal kezdődik, azt követően kerül sor a szülőkkel való egyeztetésre.