Fejfájás
Nyáron nagyobb a fejfájás kockázata, mivel a hőség kitágítja a fejben található ereket, melyet nyomást gyakorolnak az idegvégződésekre.
A tévhitekkel ellentétben azonban számos módszer áll rendelkezésünkre, hogy megszüntessük vagy akár meg is előzzük a problémát. Ha a praktikus tanácsok mégsem segítenek, szükségessé válhat a háziorvos felkeresése, hiszen a megfelelő gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a fejfájás gyakorisága és mértéke.
Praktikus tanácsok fejfájás ellen
Mozgás, egészséges életmód
Általánosan elmondható, hogy a jó egészségi állapot minden fájdalom megjelenését csökkentheti. Sportoljunk rendszeresen, táplálkozzunk egészségesen, aludjunk 7-9 órát és kerüljük a koffein fogyasztását.
Izomrelaxáció
A hideg vagy meleg borogatás segíthet a fejfájás megszüntetésében. Hogy melyik a jobb hatású, egyénenként változik. Próbáljunk meleg vizes palackot tenni a fejünkre, de egy forró fürdő vagy zuhany is segíthet. Ha a hideg esik jobban, csavarjunk jégakut egy ruhadarabba és tegyük a fejünkre A fejmasszázs tovább csökkentheti a fájdalmat.
Megfelelő testtartás
Talán nem is gondonánk, de a rossz testtartás is előidézheti a fejfájást. Húzzuk hátra vállainkat, emeljük a fejünket magasba és húzzuk be a hasunkat. Ülőhelyzetben két lábunk maradjon párhuzamos, fejünket szintén emeljük meg. Kerüljük az egy helyzetben maradást, rendszeresen nyújtózkodjunk és mozgassuk át nyak-, illetve vállizmainkat.
Stresszkezelés
A magas stressz is előidézheti a fejfájást, ezért próbáljuk helyén kezelni a minket érő ingereket. Igyekezzünk mindent előre megtervezni, lélegezzünk mélyeket, jógázzunk. Amennyiben szükséges, keressünk fel stresszkezelő csoportokat, terápiákat.
Bizonyos esetekben, illetve ha a fenti módszerek egyike sem vált be, szükség lehet orvosi kivizsgálásra.
Milyen esetekben forduljunk orvoshoz fejfájásunkkal?
- Hirtelen, ütésszerű tarkótáji fejfájás;
- heves, az egész testre kiterjedő fájdalom;
- napról napra erősödő, gyógyszer ellenére szűnni nem akaró fájás;
- ötven év felett kezdődő és egyre fokozódó fejfájás;
- balesetet, koponyasérülést követő fájdalom és tudatzavar;
- halántéktájon jelentkező lüktető fájdalom;
- a szemgolyó feszülésével kezdődő, majd a halánték felé sugárzó, éles fájdalom;
- ha a fejfájás lázzal, hányással, merev nyakkal jár;
- ha a fájdalmat szédülés, izomgyengeség, látászavar kíséri.
Útmutató
- A fejfájás rendkívül gyakori panasz, szinte nincs olyan ember a világon, aki ne találkozna vele. Bár a fejfájás súlyos betegséget is jelezhet, az esetek többségében nem erről van szó.
- Általánosan elmondható, hogy a jó egészségi állapot minden fájdalom megjelenését csökkentheti. Sportoljon rendszeresen, táplálkozzon egészségesen, aludjon 7-9 órát és kerülje a koffein fogyasztását, továbbá figyeljen testtartására és kezelje a stresszt.
- Ha a praktikus tanácsok mégsem segítenek, szükségessé válhat a háziorvos felkeresése, hiszen a megfelelő gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a fejfájás gyakorisága és mértéke.