Jetlag
Jetlag esetén a belső biológiai óra és a helyi idő számottevően eltérnek egymástól és a cirkadián ritmus ezáltal felborul. Amennyiben az időeltolódás meghaladja az 5-6 órát, számolhatunk a jetlag tüneteivel.
Milyen tünetei lehetnek?
Általánosságban elmondható, hogy minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy erősebb tünetei alakulnak ki. A jetlag jellemző tünetei közé tartozik:
- az alvászavar, mely gyakori éjszakai ébredést, nehezebb elalvást ezáltal napközbeni kimerültséget, ingerlékenységet eredményezhet.
- Szintén gyakori jele a fejfájás, a migrénre hajlamos embereknél, gyakran alakul ki migrénes roham.
- A gyors időzóna változással gyomor-bélrendszeri panaszok, hasmenés ill. székrekedés is kialakulhat.
- A krónikus betegségekre szintén negatív hatással bírhat a több időzóna átlépése, például egy magasvérnyomással élő beteg esetén számolni lehet esetleges vérnyomás kiugrással, így célszerű előtte konzultálni a kezelőorvossal.
Hogyan csökkenthetőek a tünetek?
A jetlag tüneteit lehet csökkenteni, de specifikus terápia nem létezik. A cirkadián ritmus átállásához átlagosan 3 nap szükséges. Magát az átállást leginkább azzal tudjuk könnyíteni, ha indulás előtt az elalvást és felkelés idejét 1-2 órával a célállomás időzónája felé igazítjuk, valamint megérkezést követően a másik időzónában a hosszabb nappali alvást lehetőleg elkerüljük. Szintén jótékony hatással bír a fizikai aktivitás, a bőséges folyadékfogyasztás, napfürdő és az alkohol kerülése az átállás során.
Útmutató
- A jetlag olyan tünetegyüttes, mely leginkább repülő utak során több időzóna átlépését követően alakul ki a cirkadián ritmus hirtelen változás miatt.
- Minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy erősebb tünetei alakulnak ki.
- Alvászavar, fejfájás, emésztési zavar, magas vérnyomás esetén vérnyomás kiugrás lehet a jetlag tünete.
- A tünetek enyhíthetőek, de specifikus terápia nem létezik, a cirkadián ritmus átállásához átlagosan 3 nap szükséges.