Csontsűrűség vizsgálat

Csontsűrűség vizsgálat

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A csontsűrűség vizsgálat, vagyis oszteodenzitometria, a csontok ásványianyag-tartalmának mérésére szolgál. Minél magasabb a csont sűrűsége, annál jobban ellenáll a törésnek, illetve kevesebb az esély a csontritkulás kialakulására.

A csontritkulás, azaz az oszteoporózis a csonttömeg stabilitásának csökkenésével járó állapot, mely elsősorban a nőket fenyegeti. A csontsűrűség vizsgálat javasolt az alábbi esetekben:

  • felmerül a betegség gyanúja
  • megállapított csontritkulás állapotának ellenőrzésére
  • a terápia hatékonyságának növelése érdekében

Hogyan zajlik a csontsűrűség vizsgálat?

A csontsűrűség vizsgálat előtt a páciensnek nincs különösebb teendője, csupán annyi, hogy közvetlenül a vizsgálat előtt nem szabad enni és inni. A vizsgálat során a csontok kalciumtartamát mérik. A csontsűrűség mérésére több vizsgálati módszer is létezik. Az, hogy melyik típust alkalmazzák, az orvos dönti majd el. Bármelyik vizsgálatot is végezték, nem jár mellékhatással, ezért a vizsgálat befejezése után a páciens nyugodtan visszatérhet a mindennapi élethez, nem szükséges otthoni pihenés. Az eredményről a vizsgálatot végző orvos ad tájékoztatást, aki további vizsgálatokat (laborvizsgálat, vizeletvizsgálat) is elrendelhet.

Csontsűrűség vizsgálat fajtái:

Kétspektrumú-röntgenabszorpciometria (DXA/DEXA):

A vizsgálat során a csuklót, a csípőízületet vagy az ágyékcsigolyákat röntgenezik, amely minimális sugárterheléssel jár, azonban a csontsűrűség kismértékű változásait is képes kimutatni. A vizsgálat alatt a páciensnek fekvő helyzetben, mozdulatlanul kell maradnia a gépen. Teljesen fájdalommentes vizsgálat, ami 10 percet vesz igénybe. Ez a csontsűrűség mérésének legpontosabb módja. Várandós nőknek nem ajánlott a vizsgálat.

Kvantitatív computertomográfia (QCT):

Hasonlóan az előző eljáráshoz, a QCT is röntgentechnológián alapszik, segítségével a csontrétegekről készíthető felvétel. Részletes képet ad, azonban magasabb sugárterheléssel jár, mint a DEXA, ezért várandós nőknek szintén nem ajánlott.

Kvantitatív ultrahangvizsgálat:

Ez az eljárás egyáltalán nem jár káros sugárterheléssel, azonban nem javasolt elvégezni korábban törést szenvedett csontoknál és beültetett fém implantátumok esetében. A vizsgálat során azt érzékeli a műszer, hogy milyen mértékben gyengítik az ultrahanghullámokat a sarok- és ujjcsont szövetek.

Útmutató

  • A csontsűrűség vizsgálat a csontok ásványianyag-tartalmának mérésére szolgál.
  • A csontsűrűség vizsgálat előtt a páciensnek nincs teendője, csupán annyi, hogy ne együnk és igyunk közvetlenül a vizsgálat előtt
  • A csontsűrűség mérésére több vizsgálati módszer is létezik. Az, hogy melyik típust alkalmazzák, az orvos dönti majd el.
  • Bármelyik vizsgálatot is végzik, nem jár mellékhatással. 
Csontsűrűség vizsgálat - Részletesen a témáról
Hogyan enyhíthetjük a menopauza tüneteit?
A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek közül néhányat életmódbeli változtatásokkal enyhíthetünk. Mit tehetünk magunkért?
Mit tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért?
A gyenge és törékeny csontok nem feltétlenül kell, hogy az öregkor velejárói legyenek. Bár a 30-as évinktől a csontszövet lebomlásának folyamata gyorsabbá válik, mint a csontépítésé, van pár dolog, amit megtehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért. Melyek ezek?
Milyen étrend ajánlott csontritkulás esetén?
A csontritkulásra ajánlott diéta elsődleges célja az optimális csúcscsonttömeg elérése, a csontvesztés lelassítása. Mire figyeljünk, ha csontritkulásban szenvedünk?
Miért hasznos a Kalcium?
A vitaminok és ásványi anyagok hatásaival kapcsolatban elbizonytalanodhatunk, hiszen rengeteg ajánlást olvashatunk ezekkel kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Összeszedtük a Kalcium hivatalosan is igazolt hatásait.
Mennyi Kalciumot fogyasszunk?
Megoszlanak a vélemények a Kalcium pótlásról, ezért megmutatjuk, hogy melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keresed.
Mennyi D-vitaminra van szükségünk?
A D-vitamint zsírban oldódó vitaminként ismerjük, pedig valójában ez egy hormonszerű előanyag, amelyre szinte valamennyi szervrendszerünk működéséhez szükség van. Miért is olyan fontos a D-vitamin pótlása?
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan kell a páciensnek felkészülnie a vizsgálatra?
Hasznos lehet
Mik is azok a szívenzimek?
A „szívenzimek”, azaz szív eredetű biomarkerek („szív-markerek”) olyan enzimek, fehérjék és hormonok, melyek emelkedett szintje a szívizom különböző eredetű sérüléseivel hozható összefüggésbe.
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
A tüdőszűrés (másnéven mellkasröntgen), olyan képalkotó eljárás, melynek során vizsgálhatóak elsősorban a tüdők és a mellhártya elváltozásai, emellett tisztább képet kaphatunk a tüdő érrendszeréről...
Mit kell tudni a terhességi ultrahang vizsgálatokról?
A terhességi ultrahang vizsgálatok sugármentes, biztonságos és megbízható eljárások, bármikor megismételhetőek, és viszonylag gyors diagnózist adnak a hagyományos kétdimenziós képalkotással.
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését?
A vizelet a vesék kiválasztó működésének eredménye, mely egészséges körülmények között víztiszta, szalmasárga színű. Előfordulhatnak azonban olyan állapotok, melyek a vizelet színének megváltozását...