Mennyi D-vitaminra van szükségünk?
Mennyi D-vitaminra van szükségünk?
Hogyan tudjuk pótolni a D-vitamint?
Mintegy 80%-a napfény hatására termelődik az emberi szervezetben, 10-20%-a pedig kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható, de legtöbb esetben ezek nem elegendőek az ideális D-vitamin szint eléréséhez, ezért a kezelőorvos javaslata alapján alkalmazott készítményekkel való pótlásra lehet szükség.
Miért fontos a D-vitamin pótlása?
A D-vitamin elsődleges feladata az erős csontok és fogak kialakítása, de rendkívül fontos szerepet játszik az immunrendszer erősítésében, az idegrendszer, a szív- és érrendszer egészségében, valamint az inzulinszint szabályozásában is.[i]
Milyen betegségeket okozhat a D-vitamin-hiány?
Több tanulmány is boncolgatta már azt a felvetést, mi szerint a D-vitaminhiány kifejezetten a szívelégtelenség, a stroke, és további szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezője. Egyes kutatások szerint az alacsony D-vitaminszint olyan folyamatokat indít el a szervezetben, amelyek fogékonnyá tesznek az érelmeszesedés, ezáltal pedig a magas vérnyomás kialakulására, megduplázva a szívinfarktus és a stroke kockázatát. Azt egyelőre nem sikerült bizonyítani, hogy a D-vitamin pótlása már kialakult betegségek esetén javít-e a kórállapoton, vagy csökkenti-e a halálozás rizikóját, erre az összefüggésre a következő évek klinikai vizsgálatai adnak majd választ.
Mennyi D-vitaminra van szükségünk?
A D-vitamin adagolására vonatkozó ajánlást hamarosan frissíti a szakma, de általánosságban elmondható, hogy a javasolt adag közel tízszeresére emelkedett az elmúlt évtizedekben. Hazánkban a D-vitamin ajánlott napi bevitele a 2016-ban elfogadott orvosi konszenzus alapján csecsemőknek 400-1000 NE, 1 és 6 éves kor közötti gyermekeknek 600-1000 NE, 6 éves kor fölött 600-1000 NE, serdülőkorban 800-1000 NE, felnőtteknek 1500–2000 NE, terhes nőknek pedig szintén 1500–2000 NE. Túlsúlyos felnőtteknek 3000-4000 NE szükséges megelőzésként.
Fontos a tudatosság!
Az egészségtudatos életmód kialakításának részeként ne feledkezzünk meg az állandó D-vitaminpótlásról sem, hiszen ez jelentősen csökkentheti nem csak a szív- és érrendszeri betegségekre, hanem számos további megbetegedésre való hajlam kockázatát. Mindenképpen keressük fel kezelőorvosunkat, akár a legjelentéktelenebbnek tűnő tünetekkel kapcsolatban is, hiszen a stroke kialakulását és annak akár maradandó következményeit előzhetjük meg.
Forrás: Well