Kiszáradás
A kiszáradás, más néven dehidratáció az esetek többségében az elektrolit-háztartás felborulásával jár együtt, amelynek az alábbi tünetei lehetnek:
- szomjúság
- gyengeség
- száraz
- lepedékes nyelv
- szapora pulzus
- alacsony vérnyomás
- a bőr elveszíti a feszességét
- rekedt hang
- csecsemőknél behorpadt kutacsok
- zavartság
- súlyos esetben eszméletvesztés
A kiszáradás okai
Kiszáradást legtöbbször az elégtelen folyadékbevitel, hányás, hasmenés, nagyfokú verejtékezés, nagymennyiségű vér vesztése, fokozott vizeletürítés (pl. cukorbetegségnél), vizenyő (ödéma) okoz. Ilyenkor az érpályában keringő folyadék mennyisége anélkül csökken, hogy a hiányzó mennyiség a külső környezetbe távozott volna - a szövetek között pang.
Figyeljünk a folyadékpótlásra
Egy egészséges felnőtt napi folyadék szükséglete kb. 2-2,5 liter között mozog, amit részben folyadékokkal, részben az elfogyasztott táplálékaink víztartalmával pótoljuk. A sportolás és a hőség növeli a napi folyadékigényt, ezért ilyenkor még inkább érdemes figyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Amennyiben vese-, szív-, anyagcsere-betegségben szenvedünk, feltétlenül kérjük ki orvosuk véleményét a napi folyadékszükségletüket illetően, mert ezekben az esetekben ártalmas lehet a túl sok folyadék fogyasztása.
Kezelése
A dehidratációt folyadék- és elektrolitpótlással tudjuk orvosolni, ha ezt nem tudjuk megtenni, vagy ennek ellenére is fennáll a probléma, mielőbb keressük fel orvosunkat, ugyanis súlyosabb esetben akár orvosi ellátás is szükséges lehet. Amennyiben a kiszáradást valamilyen alapbetegség okozza, a terápia része az alapbetegsége kezelése is.
Útmutató
- A kiszáradás a folyadékháztartás felborulásának eredménye, amely a túl kevés folyadékfogyasztás, vagy fokozott folyadékvesztés következménye.
- A dehidratációt folyadék- és elektrolitpótlással tudjuk orvosolni, ha ezt nem tudjuk megtenni, vagy ennek ellenére is fennáll a probléma, mielőbb keressük fel orvosunkat, ugyanis súlyosabb esetben akár orvosi ellátás is szükséges lehet.