Emlők

Emlők

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
Az emlő tejutakból, mirigyekből és zsírszövetből épül fel, melynek alakja és nagysága egyénenként eltérő. Férfiak esetében a tejmirigyek csatornái vakon végződnek. Az emlőben - akárcsak az emberi test más szerveiben – létrejöhetnek elváltozások. 

Fibroadenoma

Ez az elváltozás főleg a 30 év alatti nőket érinti. A mellben göb (vagy göbök) alakul ki, amely nem fájdalmas, azonban tapintása könnyen összetéveszthető a daganattal. Kezelése általában műtéti kimetszéssel történik, főleg, ha mindkét mellben megtalálható.

Phylloid tumor

Gyakorlatilag ez egy hatalmasra nőtt fibroadenoma, amely jellemzően idősebb korban, főként a menopauza előtt jelenik meg. Kialakulhat belőle rosszindulatú daganat, ezért kezelése szintén kimetszéssel történik. Jellemző a kiújulása, ezért szükséges a rendszeres kontrollvizsgálat.

Emlőtályog

Általában a szoptatás ideje alatt jelentkező elváltozás. Kialakulásának oka gyakran az elzáródott tejmirigy vagy a tejcsatorna gyulladása. Az emlő vörös, duzzadt és fájdalmas. Orvosa általában antibiotikumot ír fel, szükség esetén sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet. 

Emlőciszta

Általában 35 éves kor után jelentkezik, a menopauza után azonban csökken a megjelenés esélye. Kezelése általában a cisztában lévő folyadékgyülem leszívásával történik, de előfordulhat spontán felszívódás is. Műtéti beavatkozásra akkor kerül sor, ha a szövettani vizsgálat során a ciszta folyadéktartalma rosszindulatúságra utal, illetve ha a ciszta fala nem egyenletes.

Intraductalis papilloma

Fő tünete a bimbó tejszerű vagy véres váladékozása. Jellemzően a menopauza bekövetkezte előtti időszakban alakulhat ki. Az elváltozást, amely a bimbóudvar alatt található, sebészi úton metszik ki.

Adenosis sclerotisans

Általában a menopauzát megelőző időszakban jelentkezik, mely gyakran jár fájdalommal. Mindenképp fontos a szövettani vizsgálat, ugyanis, ha jóindulatú, nem szükséges sebészi beavatkozás, viszont folyamatos követést igényel. 

Zsírnekrózis

Ez az emlő egyik legritkább betegsége. Tünetei, hogy a bőr és a bimbó behúzott. Sokszor okozza trauma, korábbi emlőműtét vagy sugárkezelés.  Ha nem igazolódik be a rosszindulatúság, szoros megfigyelés javasolt.

Gynecomastia

A férfiaknál előforduló leggyakoribb emlőelváltozás, mely során nőies emlő fejlődik ki. Fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljon, ha fájdalmat, nyomásérzékenységet, váladékozást tapasztal. 

Mellrák

A betegség nemcsak nők, hanem férfiak körében is előfordulhat. A mielőbbi felfedezés érdekében fontos a rendszeres önvizsgálat és a szűrővizsglatokon való részvétel, így nagymértékben javulnak a gyógyulási esélyek is.

Emlők - Részletesen a témáról
Mellvizsgálat lépésről lépésre
Az emlők rendszeres önvizsgálatát érdemes havonta egyszer elvégezni, ugyanis ezzel a mellrák kialakulása korai stádiumban észlelhető, ami nagymértékben növeli a gyógyulási esélyeket. De hogyan tegyük mindezt?
Mit együnk a mellrák kockázatának csökkentéséért?
Az egészséges életmód és étrend nagymértékben hozzájárul az egészség fenntartásához, betegségek megelőzéséhez. Összeszedtük azokat a magas antioxidáns tartamú ételeket, amelyek segíthetnek csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát. Melyek ezek?
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
A mellrák csak a nőket érinti?
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Mi károsíthatja a bélflórát?
Bélflóránk egyensúlyát számos külső hatás felboríthatja, mely emésztési zavarhoz vagy a szervezet védekezőképességének csökkenéséhez vezethet. Mi okozhat bélflóra károsodást?
Milyen hibákat követhetünk el a fogmosás során?
Gyermekkorunk óta a mindennapjaink része a fogmosás, de vajon jól csináljuk? Megfelelő módon, megfelelő ideig és optimális mennyiségű fogkrémmel tisztítjuk a fogainkat? Összeszedtük a leggyakoribb...
Mit tehetünk a vese egészségének megőrzéséért?
A vese elsődleges feladata, hogy a keletkező salakanyagokat kiszűrje a vérből és a húgyhólyagba továbbítsa azokat, valamint felel a só- és vízháztartás szabályozásáért. Mit tehetünk a vese...
Mire jó a barázdazárás?
Az őrlőfog rágófelszínén található barázdák mindenkinél mások, valakinél nem jelentenek problémát, míg másoknál olyan mélyek, hogy a baktériumok könnyedén megtelepszenek bennük. Mit tehetünk ellenük?