Emésztési zavar
Milyen tüneteket tapasztalhatunk?
Az étkezés után tapasztalt kellemetlen teltségérzetet dyspepsia néven ismeri az orvostudomány. Nem ritka, hogy a kényelmetlen érzést a gyomor felső részében kialakuló, égő fájdalom kíséri. Emésztési zavar esetén a beteg gyakran érzi magát puffadtnak, teltnek, étkezéseit böfögés, gázosodás kíséri. Tapasztalhat hányingert, hányást, szájában érezhet savas ízt, gyomra gyakran morog. A has felső részében gyomorégést érzékel, ezt a tünetet pedig hasi fájdalom is kísérheti. A tüneteket a fokozott stressz erősítheti. Az emésztési zavarban szenvedők gyakran szenvednek gyomorégéstől is, de utóbbit a gyomorsavak nyelőcsőbe áramlása okozza.
Kit veszélyeztet az emésztési zavar kialakulásának kockázata?
Sajnos bárkit érinthet ez a rendellenesség, korra, nemre való tekintet nélkül. Kialakulásának kockázatát mindenképpen növeli a túlzott alkoholfogyasztás, a gyomorirritációt kiváltó készítmények szedése, a fekély, a szorongás, a depresszió. Az emésztési zavar eléggé gyakori megbetegedés.
Mi okozza az emésztési zavart?
Bizonyos betegségek elősegítik az emésztési zavar kialakulását, ilyen:
- a fekély,
- a GERD,
- a gyomorrák,
- a gastroparesis,
- gyomorfertőzés,
- irritábilis bél szindróma,
- krónikus hasnyálmirigygyulladás,
- pajzsmirigybetegség
- gyógyszerek (pl. aszpirin, fájdalomcsillapító, fogamzásgátló tabletta, szteroid tartalmú gyógyszerek, bizonyos antibiotikumok, pajzsmirigygyógyszerek)
A fentiek mellett a nem megfelelő életmód is okozhat emésztési zavart. Fokozottan veszélyeztetett az, aki túl sokat, túl gyorsan eszik, vagy magas zsírtartalmú ételeket vesz magához. Ha étkezés közben túl sok levegő jut a gyomorba, puffadás, böfögés alakulhat ki.
A túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén kockázati faktor, de a stressz és a fáradtság sem tesz jót az emésztésnek. Amennyiben a fenti tényezők egyike sem igaz, az állandó emésztési zavara azonban mégis fennáll, funkcionális dyspepsiára gyanakszanak az orvosok. Emésztési zavar nőknél a terhesség középső és utolsó trimeszterében gyakran előfordul. Ezt okozhatja a terhességi hormonváltozás, amely ellazítja az emésztőrendszeri izmokat, de a növekvő méh is nyomhatja olyan mértékben a gyomrot, hogy zavart okoz.
Az emésztési zavar diagnosztizálása
A vizsgálat során mindenképpen fontos, hogy fény derüljön a rendellenesség hátterében húzódó esetleges betegségre. Az orvos minden bizonnyal vérvizsgálatot és hasi ultrahangot kér, rendelhet endoszkópos vizsgálatot is, melynek során egy rugalmas csőre szerelt kamerával vizsgálják a gyomrot.
Megelőzése
Ha a tünetek nem tartósak, néhány trükkel enyhíthetünk a tüneteken:
- Ne rágjunk nyitott szájjal, és soha ne együnk túl gyorsan, ne beszéljünk evés közben. Így nem jut levegő a gyomorba, ezzel a tünetek enyhíthetők.
- Ne igyunk étkezés közben, inkább utána. Késő este, különösen lefekvés előtt ne együnk.
- Étkezések után nem árt pihenni egy keveset.
- Ne dohányozzunk, és ne fogyasszunk mértéktelenül alkoholt.
Az emésztési zavar kezelése
Életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk az emésztési zavar kialakulása ellen. Ha azonban a tünetek hamarosan nem enyhülnek, esetleg máskor is, rendszeresen jelentkeznek, érdemes felkeresni az orvost, aki minden valószínűség szerint gyógyszert ír a tünetek kezelésére.
Útmutató
- Emésztési zavar esetén a beteg gyakran érzi magát puffadtnak, teltnek, étkezéseit böfögés, gázosodás kíséri. Tapasztalhat hányingert, hányást, szájában érezhet savas ízt, gyomra gyakran morog.
- A rendellenesség korra, nemre való tekintet nélkül bárkit érinthet. Kialakulásának kockázatát növeli a túlzott alkoholfogyasztás, a gyomorirritációt kiváltó készítmények szedése, a fekély, a szorongás, a depresszió.
- Bizonyos betegségek elősegítik az emésztési zavar kialakulását (pl. GERD, IBS, gyomorfekély).
- Kivizsgáláshoz vérvizsgálatot, hasi ultrahangot vagy endoszkópos vizsgálatot is kérhet a kezelőorvos.
- Életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk az emésztési zavar kialakulása ellen.
- Ha a tünetek nem enyhülnek, rendszeresen jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni, aki valószínűleg gyógyszert ír a tünetek kezelésére.