Milyen szűrővizsgálatok javasoltak fiatal felnőtteknek?

Milyen szűrővizsgálatok javasoltak fiatal felnőtteknek?

Milyen szűrővizsgálatok javasoltak fiatal felnőtteknek?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.11.11.
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
A megelőzés, azaz prevenció jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Rendszeres, megfelelő szűrővizsgálatokkal számos betegség megelőzhető, illetve időben felismerhető, ami életmentő is lehet.

A szűrővizsgálatok elvégzése már a magzati korban megkezdődik, és ideális esetben szinte végigkíséri az egész életet. Bizonyos vizsgálatokat már fiatal felnőttkorban érdemes rendszeresen elvégezni, hiszen sok kórfolyamat már ilyenkor megkezdődhet.

Milyen vizsgálatokat érdemes rendszeresen elvégezni a fiatal felnőtteknek is?

Laborvizsgálat

Javasolt évente vér-és vizeletvizsgálat elvégzése. Ellenőrzik a máj-és vesefunkciós paramétereket, vérképet, vércukorszintet, ionokat, koleszterint, vasat, és a pajzsmirigy működést jelző TSH hormon szintjét. Amennyiben valamelyik értékben jelentős eltérés van, megkezdhető a további célzott kivizsgálás.

Rákszűrés

Bizonyos daganatok nem kímélik a fiatal felnőtteket sem, így a rendszeres rákszűrések elvégzése elengedhetetlen.

  • Emlődaganat: önvizsgálat havonta egyszer; szakvizsgálat nőgyógyász által az évi kontroll alkalmával javasolt. Mammográfia 40 éves kor felett 2 évente, 50 éves kor felett évente ajánlott. Amennyiben a családban előfordult emlődaganat, a vizsgálat gyakrabban és fiatalabb korban is indokolt.
  • Méhnyakrák: nőknek évente javasolt a nőgyógyászati vizsgálat, rákszűrés (citológia). 
  • Heredaganat: önvizsgálat havonta egyszer.
  • Vastagbéldaganat: a szűrés 50 éves kor felett ajánlott, de családi halmozódás esetén már korábban is indokolt a vastagbéltükrözés (colonoscopia) elvégzése.
  • Bőrdaganat: anyajegyek önellenőrzése havonta, illetve több ismert anyajegy esetén évente javasolt szűrés bőrgyógyász által.  

Képalkotó vizsgálatok

  • Tüdőszűrés: javasolt évente, mellyel különböző kezdődő elváltozások (daganat, tbc, fibrózis, tünetmentes légmell, stb.) is észrevehetők.
  • Hasi ultrahang: elvégzése javasolt egy- vagy kétévente, mellyel kiszűrhetők a hasi és kismedencei szervek bizonyos elváltozásai.

Fogászati vizsgálat

Fontos, hogy ne csak a fájdalom esetén forduljunk fogorvoshoz. Évente javasolt a szájüreg, a fogak fogorvos általi ellenőrzése. A vizsgálattal a kezdődő szájüregi daganatok is időben felfedezhetők.

Szemészeti vizsgálat

Ha a családban jellemzőek a szemproblémák, javasolt rendszeresen szűrővizsgálaton részt venni a látászavarok időben történő felismeréséhez. Cukorbetegségben, magas vérnyomásban szenvedő, szemüveget vagy kontaktlencsét viselő fiataloknak gyakrabban szükséges a szemészeti kontrollvizsgálat.

Dr. Tóth Sára Rebeka Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász Megjelenés dátuma: 2021.11.11.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...