Hogyan zajlik az első nőgyógyászati vizsgálat?

Hogyan zajlik az első nőgyógyászati vizsgálat?

Hogyan zajlik az első nőgyógyászati vizsgálat?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.01.
Szerző: Czeizel Intézet
A tinédzserek és fiatal nők többsége számára a nőgyógyászati vizsgálat az egyik legrettegettebb dolgok közé tartozik, pedig az éves rákszűrés bizony a felelősségteljes női lét velejárója. Mi történik egy tinédzser nőgyógyászati ambulancián?

Miben különbözik egy tinédzser nőgyógyászati vizsgálat?

Tinédzser nőgyógyászati vizsgálatra a 14 éves, vagy annál idősebb lányokat várják, legyen szó menstruációs zavarról, valamilyen panaszról, szexuális felvilágosításról, vagy a nemi élet megkezdése utáni első rákszűrésről.

Milyen problémákkal érdemes felkeresni a szakorvost?

A nőgyógyász felkeresése nem minden esetben jár fizikális vizsgálattal. Vérzészavarral, a hüvelyflóra egyensúly problémáival, fertőzésekkel, szexualitással, vagy fogamzásgátlással kapcsolatos kérdésekkel egyaránt érdemes szakember segítségét kérni, aki a személyes konzultáció során részletesen tud válaszolni mindenre.

Fontos a biztonságérzet

A nőgyógyásszal való első találkozás mindig egy beszélgetéssel kezdődik, amely amellett, hogy segíti az orvost a diagnózis felállításában, a feszültségoldásban is igen fontos szerepet játszik. Amennyiben szükséges, a vizsgálatra, melynek menete több pontban is eltérhet a felnőtt nőgyógyászati vizsgálattól, ezután kerül sor. „Itt mindig megkérdezzük, a pácienst, hogy mit szeretne, az édesanyja bent legyen, vagy inkább kint várjon, amíg a vizsgálatot megcsináljuk. Általában az a válasz, hogy igen menjen ki” – mondta a szakember.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

„Elmagyarázzuk nekik, hogy le kell vetkőzni és fel kell ülni erre a fura ágyra, mert ebben a pozícióban tudjuk majd alaposan megvizsgálni őket. Szűz lányok, nők esetében mindig törekszünk az intimitás csökkentésére, ezért csak hasi ultrahang segítségével tájékozódunk, amihez még a bugyit sem kell levenniük. Amennyiben a betegnek volt már szexuális kapcsolata, úgy elvégezzük a rutin vizsgálatokat, a lehető legkisebb eszközök segítségével.

Közben mindent elmagyarázunk, jelezzük előre, hogy mi következik, az ultrahang során pedig meg is mutatjuk nekik a képernyőn a petefészket és a petesejteket. Ezek egytől-egyig fontosak, hiszen az ő testét vizsgáljuk, ráadásul ezáltal a figyelmét is eltereljük a történésekről. Én emellett a vizsgálat végén külön hangsúlyt fektetek arra, hogy mindig nagyon megdicsérjem őket. Miután felöltöznek, az anyukát is visszahívjuk, hogy együtt beszélhessük meg például a fogamzásgátlás lehetőségeit.” – magyarázta Dr. Krauth Barbara.

Czeizel Intézet Szerző: Czeizel Intézet Megjelenés dátuma: 2021.12.01.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...