PCOS
Az androgén hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben, azonban túlzott jelenléte számos kellemetlen tünetet okozhat a PCOS-ben szenvedő nőknél.
Milyen tünetei vannak a PCOS-nak?
A betegség változatosan zajlik, az elváltozások nem alakulnak ki mindenkinél ugyanúgy.
- Az egyik legmeghatározóbb tünete a fokozott szőrnövekedés. Ez nem csupán a végtagokon jellemző, hanem előfordulhat az arcon és a mellkason is.
- A túl sok férfi nemi hormonnak köszönhetően továbbá megjelenhetnek az aknék és pattanások is.
- Szintén erre a betegségre utalhat a túlsúly, illetve a vérzészavar is. A PCO-szindrómában szenvedő nők menstruációja ritkább, illetve előfordulhat, hogy egyáltalán nincs.
- Kialakulhatnak ciszták a petefészekben.
- Anyagcsere eltérés is megjelenhet, inzulinrezisztencia, vagy látens diabétesz.
- Hajhullás, kopaszodás.
- Hosszabb távon a betegség akár meddőséget is okozhat.
A PCOS kezelése
A betegség az orvosok mai tudása szerint még nem gyógyítható, de a tünetek okozta kellemetlenségek azonban megfelelő készítmények alkalmazásával megszüntethetők, csökkenthetők. A gyógyszeres kezelés célja, hogy elősegítse a peteérést, kompenzálja a férfi nemi hormonok hatását, illetve kordában tartsa az inzulinrezisztenciát. A fenti tüneteket tapasztalva keressünk fel nőgyógyászt, hogy a legmegfelelőbb kezelést kaphassuk.
- Gyakran alkalmaznak metformin hatóanyagú gyógyszereket, amely általában pár hónap után kezdi el kifejteni a hatását: jelentkezik a menstruáció, szépül a bőr és elindul a fogyás.
- Akiknél a metformin nem hozza meg a kívánt hatást, orvosuk javasolhat újabb generációs inzulinrezisztencia elleni készítményeket (glitazonokat).
- A gyermektervezés esetén a peteérés elősegítésére klomifen hatóanyagú gyógyszer szedése is javasolt lehet.
- Akik nem kívánnak teherbe esni, tüneteiket csökkenthetik bizonyos szájon át szedhető fogamzásgátlókkal is.
A gyógyszeres terápia mellett sokat tehetünk tüneteink enyhítéséért. A megfelelő életmód kialakítása kedvezően befolyásolja a betegséget:
- Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan és egészségesen.
- Mozogjunk heti rendszerességgel.
- Kerüljük a stresszt.
- Szokjunk le a dohányzásról.
Amennyiben nem kezeltetjük a PCOS-t, további betegségek is kialakulhatnak: diabétesz, szív-és érrendszeri betegségek, méhnyálkahártya daganat.
Útmutató
- A PCOS egy hormonális betegség, amelynek legfőbb oka az androgén túlsúlya a szervezetben. A betegség tüneteit tapasztalva keressünk fel nőgyógyászt, ugyanis a PCOS meddőséghez is vezethet.
- A betegség az orvosok mai tudása szerint még nem gyógyítható,a tünetek okozta kellemetlenségek azonban megfelelő készítmények alkalmazásával megszüntethetők, csökkenthetők.
- A megfelelő életmód kialakítása kedvezően befolyásolja a betegséget.