Gerincsérv

Gerincsérv

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
Gerincsérvnek nevezzük, amikor a csigolya-, vagy a gerinccsatornában lévő rostos gyűrű elszakad, és a benne lévő, puha kocsonyás anyag kitüremkedik. A gerincvelő ilyenkor nyomás alá kerülhet, ami szerteágazó tüneteket okozhat. Gerincsérv gyanúja esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.

A gerincsérv (porckorongsérv) tünetei

Nyakról karba, vállba, derékból lábba vagy lábszárba sugárzó fájdalom jelentkezhet először. A fájdalom mértéke változó, akár napokon, heteken keresztül is erős lehet, majd csökken, később ismét fellángol. Jellemzően terhelést követően rosszabbodnak a panaszok. A fájdalomhoz társulhat zsibbadás, izomgyengeség is. Nyaki vagy háti szakaszon kialakult gerincsérv esetén a gerincvelő nyomás alá kerülhet, ilyenkor az érintett szakasz idegfunkciói sérülhetnek: a beteg lábai megbénulhatnak, érzéketlennél válhatnak, elveszheti vizelet, illetve székletvisszatartási képességét.

Hogyan kezelhető?

A fenti tünetekkel forduljunk minél előbb ortopédus szakorvoshoz, aki a tünetek súlyosságától függően dönt majd a kezelés menetéről. Amennyiben nem indokolt a műtét, a konzervatív kezelések jöhetnek szóba.

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

Ekkor intravénás injekciókat, gyulladáscsökkentőket, izomlazítót és fájdalomcsillapító gyógyszereket tartalmazó infúziós kezelést alkalmaz a kezelőorvos. Nagyfokú fájdalom esetén tapaszt is felhelyezhet.

Gyógytorna

A gyógyszeres fájdalomcsillapítást követően (ez általában 7-10 nap) egyéni gyógytornát írhat fel orvosa, melyet gyógytornász vezet. Leggyakrabban a McKenzie torna javasolt. A tornák alkalmával a beteggel elsajátíttatják a gyakorlatokat, amit otthon is rendszeresen tud majd végezni.

Fizikoterápia

Fizikoterápiás kezelést a beteg állapotának függvényében végzik, általában már a nyugvó szakaszban. A fizikoterápia mindenkinél egyéni.

Mikor kerülhet sor a műtétre?

Amennyiben a fenti konzervatív kezelések mellett továbbra is fennállnak a panaszok, illetve a nagyon erős fájdalom, esetleg bénulásos tünetek is fellépnek, idegsebészeti műtétre lehet szükség. A műtét szükségességéről és folyamatáról minden esetben a kezelőorvos dönt.

Megelőzése

A gerincsérvet megelőzhetjük, ha rendszeresen sportolunk, figyelünk a megfelelő testtartásra, illetve kerüljük a gerinc túlterhelését és a nehéz fizikai munkát.

Útmutató

  • Gerincsérvnek nevezzük, amikor csigolyacsatornában vagy a gerinccsatornában lévő rostos gyűrű elszakad, és a benne lévő puha kocsonyás anyag kitüremkedik.
  • A jelentkező tünetekkel forduljunk minél előbb ortopédus szakorvoshoz, aki a tünetek súlyosságától függően dönt majd a kezelés menetéről. Amennyiben nem indokolt a műtét, a konzervatív kezelések jöhetnek szóba (fájdalomcsillapítás, gyógytorna stb).
  • A gerincsérvet megelőzhetjük, ha rendszeresen sportolunk, figyelünk a megfelelő testtartásra, illetve kerüljük a gerinc túlterhelését és a nehéz fizikai munkát.
Gerincsérv - Részletesen a témáról
Mit lehet tenni a nyakfájdalom ellen?
Az előretolt fejtartás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet. Milyen tüneteket okozhat még? Mit tehetünk a nyakfájdalom ellen? Mikor forduljunk orvoshoz? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszol a kérdéseinkre.
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is egyre gyakoribb.
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint tizedének van szüksége műtéti megoldásra.
Miért fáj a derekam futás után?
Amikor az edzések, a mozgás során túllépünk a határainkon, természetes, hogy érzünk egy kis kényelmetlenséget, fájdalmat a pihenési periódusban. Ha viszont futás után derékfájdalom jelentkezik, annak már érdemes kideríteni az okát. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos azt tisztázta, mikor érdemes orvoshoz fordulni.
Mit tegyek, ha gyakran fáj a derekam?
A derékfájdalom az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, ami ha túl gyakran fordul elő, nagymértékben megnehezítheti életünket. Mit tehetünk ellene?
Mire figyeljek sportcipő választáskor?
Számos egészségügyi problémától óvhat meg minket egy jól kiválasztott lábbeli. Összeszedtük azokat a tanácsokat, amelyekre érdemes odafigyelned, ha sportcipő választása előtt állsz.
Medical wellness – hogyan találjuk meg a legjobb szolgáltatásokat?
Bár a medical szó hallatán azt gondolnánk, hogy betegeknek ajánlottak a medical wellness szolgáltatásai, egyáltalán nem kell kezelés alatt állnunk ahhoz, hogy ezeket igénybe vegyük, sőt. A medical wellness szolgáltatásokat inkább preventív jelleggel érdemes látogatni.
Mire figyeljünk kerékpár vásárláskor?
A rendszeres kerékpározás remekül edzi a szív és a keringési rendszert, azonban nagyon fontos, hogy mindezt megfelelő eszközzel végezzük. Mire figyeljünk, hogyan állítsuk be, illetve milyen kerékpárt válasszunk?
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hány napig tart a gyógyszeres fájdalomcsillapítás?
Hasznos lehet
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...