Hogyan ismerjük fel a gyermekkori asztma tüneteit?
Hogyan ismerjük fel a gyermekkori asztma tüneteit?
Az asztma tünetei bölcsődés, vagy óvodáskorú gyermekeknél lehetnek egészen enyhék is, így ebben a korosztályban igaz, hogy nehéz elkülöníteni bizonyos légúti fertőzés tüneteitől. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy bizonyos esetben épp a légúti fertőzés az, ami előhozza az asztmás tüneteket, szülőként pedig azt gondolhatjuk, hogy csak elhúzódik a fertőzésből történő felépülés.
Hogyan ismerjük fel a gyermekkori asztma tüneteit?
A kezdetben enyhe tünetek azonban kezelés nélkül rosszabbodnak, így mindenképp forduljunk orvoshoz, ha a gyermeknél az alábbi panaszok jelentkeznek:
- elhúzódó köhögés, ami légúti betegségeknél fokozódik,
- éjszaka, alvás közben, hideg levegő hatására vagy fizikai terhelésnél – futkározás, ugrálás közben – jelentkező száraz köhögés,
- zihálás, kilégzésnél hallható sípoló hang,
- testmozgás közben jelentkező nehézlégzés, a gyerek kapkodva vesz levegőt, emiatt inkább kerüli a különböző sportolási lehetőségeket,
- mellkasi szorító érzés, fáradékonyság.
Hogyan kezelhető?
Az asztma krónikus betegség, nem gyógyítható, de idejében felismerve jól kezelhető. A mai korszerű készítményekkel gyermekeknél is tünetmentességet lehet elérni. A jól kontrollált asztmával a gyerekek életminősége nem változik, a beállított kezelés mellett a sportolásról sem kell lemondaniuk. A kezelés sok esetben nem élethosszig szól, a gyermekkorban jelentkező asztmás tünetek idővel elmúlhatnak, a gyerekek 60-70 százaléka kinövi az asztmás betegséget.