Csökkenő teljesítmény - Mikor forduljunk orvoshoz?

Csökkenő teljesítmény - Mikor forduljunk orvoshoz?

Csökkenő teljesítmény - Mikor forduljunk orvoshoz?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.09.04.
Szerző: doktorGO
A teljesítmény csökkenése bizonyos mértékig természetes, azonban van néhány tünet, amely nem feltétlenül tudható be az idő múlásának vagy akár egy nem hatékonyan felépített edzéstervnek.

Bizonyos mértékig természetes

Bizonyított, hogy futók átlagosan 6 százalékkal lassabban futnak a negyvenes éveikben, mint korábban, az ötvenes, hatvanas éveikben 10 százalékkal lesznek lassabbak, és hetven felett 15 százalékkal kevesebb teljesítményre képesek.

Az erő, a hajlékonyság és a csontok sűrűségének csökkenése természetes folyamatok, amelyek ellen a megfelelően kialakított edzéssel sokat lehet tenni. Ilyenkor nagyobb hangsúlyt kell fektetni az izomerő növelésre és a hajlékonyság megőrzésére, ami később akár az állóképességi teljesítmény fokozódását is eredményezheti.

Ezekre a jelekre kell felfigyelni

  • Ha rendszeresen mozgunk, az olyan, bemelegítés nélküli végzett, hétköznapi aktivitások, mint például néhány emeletnyi lépcsőzés vagy egy sprint a busz után, komolyan kimerít minket.
  • Ha a futás vagy más kardioedzés után lihegünk, az természetes, de arra mindenképpen fel kell figyelni, ha csökken annak a terhelésnek az ideje vagy intenzitásra, ami már lihegésre késztet minket.
  • Ha a pulzusunk jóval lassabban rendeződik az edzés után, mint korábban, azt jelezheti, hogy a szívnek több időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.
  • Nem feltétlenül kapcsolódik a terheléshez (bár gyakran kapcsolódik fizikai aktivitáshoz), de mindenképpen kivizsgálást igénylő panasz a mellkasi szorítás vagy fájdalom, a szívdobogás-érzés. Ez eleinte még akár kötődhet is egy-egy stresszhelyzethez, amikor például nagyon a „szívünkre veszünk” egy helyzetet. Amennyiben azonban ez az érzés már mindenféle beazonosítható ok nélkül, rendszeresen jelentkezik, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás.
  • Mindenképpen kivizsgálást igényel, ha úgy érezzük, rendetlenkedik a szívünk, be-bedobban, esetleg kihagy egy ütemet.

Milyen vizsgálatokra lehet szükség?

Elsősorban egy kardiológiai kivizsgálás ajánlott, bármilyen teljesítménycsökkenés vagy mellkasi panasz esetén. A vizit során pontosítani kell a panaszokat, a kórtörténetet és az esetlegesen már szedett gyógyszereket. Ebben a fázisban kell eldönteni, milyen irányba indulunk el, hiszen valószínűleg szükség lesz további vizsgálatokra is- ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. 

Egészségeseknek is fontos évente a nagylabor vizsgálat, amely – addig esetleg rejtve maradó - problémákra világíthat rá, amelyek a tünetek hátterében állhatnak. A laboreredmények értékelése után kiderülhet, hogy a nyugalmi EKG-n túl szükség van-e terheléses EKG-ra. Vannak olyan betegségek ugyanis, amelyeknek az EKG-n kimutatható jelei csak terhelésre jelentkeznek. A vizsgálattal az ellenőrizhető, hogy a koszorúerek mennyire képesek fizikai terhelés mellett megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak, illetve oxigénhiány esetén a szívizom milyen tünetekkel reagál. Ekkor mutatkozhat például a mellkasi fájdalom, vagy akár a nehézlégzés, ritmuszavar.

Az esetleges billentyűhibák, illetve a szívritmuszavar mögött meghúzódó egyéb okok feltérképezéséhez szükség lehet a szívultrahangra. A kivizsgálás különösen ajánlott azoknak a negyveneseknek, akik máskülönben fittnek, általában egészségesnek érzik magukat, de a zavaró tüneteket tapasztalnak. Korai felismeréssel és szükség esetén kezeléssel minden állapot, betegség könnyebben kezelhető.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.09.04.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...