Mit tegyek, ha pajzsmirigybetegségre gyanakszom?
Mit tegyek, ha pajzsmirigybetegségre gyanakszom?
Milyen pajzsmirigy rendellenességgel találkozhatunk?
- Strukturális eltérések (struma, göb)
- Pajzsmirigy túlműködése vagy hipertireózis
- Pajzsmirigy alulműködése vagy hipotiereózis
Hogyan ismerjük fel ezeket?
Strumára, göbre utaló jelek
A pajzsmirigy strukturális eltérései közé tartozik a pajzsmirigy megnagyobbodása vagy más néven struma, illetve pajzsmirigy göbök kialakulása, mely elváltozásokat önvizsgálattal (a gége pajzsporca előtt észlelhető mirigyes szerv áttapintásával) is lehet észlelni.
Tünetei
A megnagyobbodott pajzsmirigy extrém esetben nyomhatja a légcsövet ezáltal belégzési nehézséghez vezetve, de a szerkezeti elváltozást kísérheti a pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés tünetei egyaránt (ld. lentebb). A struma és göbök kialakulása hátterében előfordulhat jódhiány, gyulladásos folyamatok, malignus betegségek, benignus ciszták, adenomák.
Diagnózis
A diagnózis felállításához elengedhetetlen a megfelelő képalkotó vizsgálatok elvégzése (ultrahang vizsgálat, izotópos vizsgálat, CT/MR vizsgálat) valamint szükség esetén szövettani mintavétel és labor vizsgálatok.
Pajzsmirigy túlműködésre utaló jelek
Hipertireózis esetén a pajzsmirigy túl sok hormont termel, melynek következtében szapora szívverés, ritmuszavar, fogyás, hasmenés, remegés, fokozott izzadás alakulhat ki. A túlműködés hátterében állhat autoimmun tényező (Basedow kór), jódhiányos struma, pajzsmirigyhormon termelő adenoma, pajzsmirigy egyéb gyulladásos betegségei.
Diagnózis és kezelés
A hipertireózis kivizsgálásában szintén fontos szerepet kapnak a képalkotó vizsgálatok és a megfelelő labor vizsgálatok, mint pl. hormon szintek, autoantitestek kimutatása. Kezelése gyógyszeres gátláson, izotópos terápián vagy szükség szerint műtéti úton valósul meg.
Pajzsmirigy alulműködésre utaló jelek
Hipotireózis során testi és szellemi képesség csökkenése, fáradékonyság, száraz, tészta tapintatú bőr, rekedtes hang, infertilitás figyelhető meg. A pajzsmirigy alulműködésnek leggyakoribb oka az autoimmun Hashimoto betegség, illetve a pajzsmirigy műtétek vagy izotópos kezelés következtében kialakuló hipotireózis.
Kezelés
A terápia sarokköve a megfelelő hormonpótlás (L-thyroxin), mely egyszerű szájon át történő gyógyszer szedés formájában valósul meg. Itt kiemelendő, hogy a hormon készítményt reggelente éhgyomorra, a reggeli étkezés, illetve bármely egyéb gyógyszerek előtt legalább fél órával szükséges bevenni ahhoz, hogy megfelelően hasznosuljon.
Erős a gyanú, hogyan tovább?
Ha a felsorolt eltérések bármelyikével találkozunk, egy alap belgyógyászati vagy háziorvosi vizsgálatot követően endokrinológiai kivizsgálás javasolt, mely keretén belül képalkotó, illetve labor vizsgálatok, szövettani mintavételek valósulnak meg.