Pajzsmirigybetegség
Pajzsmirigybetegség kialakulhat öröklött hajlam miatt, autoimmun betegségek miatt, de kialakulásában a fokozott stressz és az életmódbeli tényezők, ezen kívül a kevés jódfogyasztás is szerepet játszhat. Pajzsmirigybetegség alatt általában a pajzsmirigy fokozott vagy csökkent működését, megnagyobbodását, gyulladását, illetve a pajzsmirigy elváltozásait értjük.
A pajzsmirigybetegség tünetei
- Fáradtság
- Álmatlanság
- Idegesség, depresszió, pánikbetegség
- Magas koleszterin szint
- Öröklött családi előfordulás
- Indokolatlan hízás vagy fogyás
- Menstruációs, illetve termékenységi problámák
- Bélpanaszok: hasmenés, irritábilis bél szindróma, székrekedés
- Hajhullás, hajtöredezettség
- Száraz, érdes bőr
- Izom és ízületi fájdalom
A szerteágazó tünetek nem utalnak egyértelműen pajzsmirigybetegségre, ezért gyakori, hogy a páciens csak későn kerül szakemberhez. Amennyiben a fenti tünetek megjelennek, forduljunk háziorvosunkhoz vagy endokrinológus szakorvoshoz. A megfelelő vizsgálatok - a páciens kikérdezése, vérvizsgálat, hormonszintek ellenőrzése, fizikai vizsgálat, pajzsmirigy ultrahang – alapján diagnosztizálhatják a betegséget.
A pajzsmirigybetegség kezelése
Amennyiben bebizonyosodik, hogy pajzsmirigybetegségben szenvedünk, gyógyszerek, illetve a hormonszint beállításával kezelhető a betegség. Erről az orvos dönt majd az egyéni értékek alapján. Sokat tehetünk állapotunk javulásáért tudatos odafigyeléssel és megfelelő étrenddel, így növelhetjük az orvosi terápia sikerességét.
Mit tehetünk?
- Csökkentsük az ízfokozók bevitelét. Érdemes házi készítésű ételeket fogyasztani, és minél kevesebb ételízesítőt használni.
- Olvassuk el az élelmiszerek összetevőjét: a mesterséges édesítőszerek több feladatot adnak a májnak, ezért érdemes őket elkerülni.
- Alakítsuk ki a napirendünket: együnk mindig egy időben, napi többször, kevesebbet.
- Kerüljük az édesség fogyasztását.
- Köretként válasszunk inkább zöldséget, főzelékféléket.
- Nem javasolt gyümölcsöket fogyasztani az étkezések végén, inkább önállóan (pl. tízóraira).
- Fogyasszunk sok vitamint és ásványi anyagot. Jód szedése mindig orvosi javaslatra történjen.
Útmutató
- Pajzsmirigybetegség alatt általában a pajzsmirigy túl- vagy alulműködését, megnagyobbodását, gyulladását, illetve a pajzsmirigy elváltozásait értjük.
- A megfelelő vizsgálatok - a páciens kikérdezése, vérvizsgálat, hormonszintek ellenőrzése, fizikai vizsgálat, pajzsmirigy ultrahang – alapján endokrinológus szakorvos diagnosztizálhatja a betegséget.
- Gyógyszerek, illetve a hormonszint beállításával kezelhető a betegség.