Hogyan ismerjük fel a Hashimoto pajzsmirigygyulladást?
Hogyan ismerjük fel a Hashimoto pajzsmirigygyulladást?
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.14.
A Hashimoto pajzsmirigygyulladás az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, valamint a pajzsmirigy alulműködésének egyik leggyakoribb oka. Milyen tünetei lehetnek? Hogyan diagnosztizálható? Milyen módon kezelhető? Dr. Tóth Sára Rebeka foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a Hashimoto pajzsmirigygyulladásról.
Erről olvashatsz a cikkben
A Hashimoto pajzsmirigygyulladás egy autoimmun eredetű krónikus gyulladás, mely sok esetben a pajzsmirigy funkciózavarát eredményezi. Bárkinél előfordulhat, de a leggyakoribb a 30-50 év közötti nők között, valamint családi halmozódás is gyakran megfigyelhető.
Milyen tünetei lehetnek?
- Túlsúly.
- Fáradékonyság, depresszió, memóriazavar, koncentrálási nehézség.
- Alacsony pulzus.
- Hidegérzékenység, alacsonyabb testhőmérséklet.
- Hajhullás.
- Száraz, törékeny bőr, haj és köröm.
- Székrekedés.
- Vizenyős duzzanat (ödéma) a testen.
- Gyakori krákogás, köhécselés, „gombócérzet” a torokban.
- Menstruációs zavarok, libidócsökkenés, teherbeesési nehézségek, vetélés.
Hogyan diagnosztizálható?
Mivel tünetei nem specifikusak, így sokszor hosszú idő telik el a diagnózis felállításáig. Fontos, hogy gyanús tünetek esetén mindig gondolni kell Hashimoto pajzsmirigygyulladás lehetőségére. A kivizsgálást és a kezelést belgyógyász, endokrinológus szakorvos végzi.
Milyen vizsgálatokra lehet szükség a diagnózis felállításához?
- Vérvétel: pajzsmirigyhormonok (T3, T4), TSH vizsgálata. Speciális pajzsmirigy-ellenanyagok vizsgálata (anti-TPO, anti-TG).
- Pajzsmirigy ultrahang: mutathatja a folyamatban lévő szövetpusztulást, gyulladást, illetve látható vele a mirigy mérete.
- Izotóp-vizsgálat: bizonyos esetekben – főleg differenciáldiagnosztikai szempontból – szükség lehet speciális izotópos vizsgálat elvégzésére is.
Hogyan kezelhető?
- Maga a Hashimoto pajzsmirigygyulladás nem gyógyítható, a mirigy állományának pusztulása nem állítható meg, de a következményes hormonzavar jól kezelhető.
- A kialakult pajzsmirigy alulműködés jól kezelhető szintetikus pajzsmirigyhormon (levotiroxin) tartós szedésével.
- Megfelelően beállított terápia mellett a betegek panaszmentessé válnak és teljes életet élhetnek.
- Nagyon fontos a rendszeres szakorvosi gondozás, a pajzsmirigyfunkció ellenőrzése, hiszen sok esetben előfordul, hogy a beállított gyógyszeres terápiát módosítani kell.
Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző:
Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
Megjelenés dátuma: 2021.12.14.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...