Pajzsmirigy-alulműködés
A pajzsmirigy-alulműködésnek három fajtáját különböztetjük meg (elsődleges, másodlagos és harmadlagos alulműködést)
Tünetei
Az alábbi panaszokból több egyidejű, tartós jelenléte esetén gyanakodhatunk a pajzsmirigy alulműködésére, melynek kivizsgálásához elsőként endokrinológia szakrendelés felkeresése szüksége:
- Száraz, durva haj,
- Szemöldökhullás
- Puffadt arc
- Depresszió
- Fáradtság
- Kiszáradt bőr
- Feledékenység
- Meddőség
- Izomfájdalom
- Székrekedés
Figyelem! A menopauza tüneteit könnyű összekeverni a pajzsmirigy alulműködés tüneteivel.
Vizsgálata
A pajzsmirigy alulműködés tényének megállapításán kívül fontos annak eredetét is tisztázni. Ehhez szükséges a betegvizsgálat, a panaszok és anamnézis megismerése, laboratóriumi, és képalkotó vizsgálatok elvégzése.
Pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálása a vérből történő hormonszintek meghatározásával történik, mely során a TSH, a pajzsmirigyhormonok (fT3 és fT4) és az autoantitest szintjét (antiTPO és antiTG) kell meghatározni. Pajzsmirigy-alulműködésre a magas TSH szint, alacsony fT3 és fT4 szint utal. Azonban a TSH érték egyénenként, vizsgálatonként is eltéréseket mutathat, ráadásul sok gyógyszer is befolyásolja az aktuális értéket, éppen ezért laborvizsgálat mellett ultrahang vizsgálatra is sok esetben sor kerül.
Megelőzése, kezelése
Sajnos napjainkban még nem ismert megelőző módszer, mellyel a pajzsmirigybetegségek előre kivédhetőek lennének, de azoknak, akik a pajzsmirgy rendellenesség nagyobb kockázatának vannak kitéve, javasolt, ha kikérik endokrinológus véleményét a rendszeres ellenőrzés szükségességéről és módjáról.
A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, a kezelés a hiányzó pajzsmirigy hormon pótlásával történik, ezzel jelentősen javítható az életminőség. A betegek nagy részének élete végéig kell szednie pajzsmirigyhormonokat.
A pajzsmirigyhormonok pótlása leggyakrabban tiroxinnal történik, ami a pajzsmirigy által egyébként termelt fT4 megfelelője. Mivel a jódhiány napjainkban is gyakori probléma (Magyarország csak mérsékelten jódhiányos) plusz jódbevitellel javítható a helyzet, ugyanis a pajzsmirigy a hormonok előállításához használja a jódot. Ha nem jut elég jódhoz, a pajzsmirigy megnagyobbodhat, golyva alakul ki. Terhességben viszont megnő a jódigény, ezért jódtartalmú terhes vitaminok szedése javasolt.
(Lévai Hajnalka Sztella, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
Ádány Róza, Kárpáti István, Paragh György: Népegészségügyi medicina (231-233)
A pajzsmirigy alulműködésről másképpen
Pajzsmirigy alulműködés
Vizsgálati és kezelési lehetőségek pajzsmirigy alulműködés esetén
Mi okozhatja a pajzsmirigy alulműködését? Megelőzhető?
Vizsgálati és kezelési lehetőségek pajzsmirigy alulműködés esetén
Útmutató
- Akkor alakul ki, ha maga a pajzsmirigy nem képes elég hormont termelni, vagy az agyalapi mirigy nem szabályozza jól a működését.
- A pajzsmirigy alulműködés tényének megállapításán kívül fontos annak eredetét is tisztázni. Ehhez szükséges a betegvizsgálat, a panaszok és anamnézis megismerése, laboratóriumi, és képalkotó vizsgálatok elvégzése.
- Sajnos napjainkban még nem ismert megelőző módszer, mellyel a pajzsmirigybetegségek előre kivédhetőek lennének.
- A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, a kezelés a hiányzó pajzsmirigy hormon pótlásával történik. A kezelést endokrinológus szakorvos végzi.