Mit tegyek, ha gyakran puffadok?
Mit tegyek, ha gyakran puffadok?
Mi okozza?
Meteorizmushoz vezethet a nagyobb mennyiségű lenyelt levegő, szén-dioxid tartalmú italok használata, valamint bizonyos rostdús ételek (rozskenyér, müzli, gyümölcsök, hüvelyesek, hagyma, káposzta) fogyasztása, melyek vastagbélben végbemenő bakteriális lebomlásuk során megnövekedett gázképződés eredményeznek.
Az életmódból adódó eredeten kívül, számos betegség vezethet kóros puffadáshoz. Felnőttek esetében a meteorizmus mögött a legjellemzőbb kórképek a laktóz intolerancia, a glutén érzékenység, krónikus hasnyálmirigy gyulladás, de számos egyéb betegség esetén találkozhatunk a puffadással, mint tünettel (pl. ételallergia, pajzsmirigy betegség, krónikus vesebetegség, onkológiai betegségek, cukorbetegség, pszichoszomatikus betegség- irritábilis bél szindróma). A laktóz intolerancia esetén a beteg tejtermékek fogyasztása következtében tapasztalhat hasi fájdalommal, hasmenéssel és kóros gázképződéssel járó panaszokat, melynek oka a laktózt lebontó enzim, a laktáz hiánya vagy csökkent aktivitása. Ilyenkor a tejcukrot a hiányzó enzim helyett, a vastagbélben található baktériumok bontják le, aminek következményeként hasmenés és fokozott gázképződés alakul ki. A glutén érzékenység esetében a glutén tartalmú ételek fogyasztása (búza, zab, árpa) során a vékonybélben a tápanyagok felszívódásáért felelős bélbolyhok károsodnak, mely miatt hasmenés, hasi panaszok, puffadás és fontos tápanyagok felszívódásának hiánya miatt tapasztalt egyéb tünetek alakulhatnak ki ( pl. fogyás, gyengeség ödéma, vérszegénység). A krónikus hasnyálmirigy gyulladás a hasnyálmirigy által termelt enzimek hiányában kialakuló emésztési zavar által vezet hasi panaszokhoz, puffadáshoz, valamint a fel nem szívódó tápanyagok miatt hiányállapotokhoz.
Mit tehetünk ellene?
Gyakori puffadás esetén belgyógyászati kivizsgálás (labor vizsgálat, képalkotó vizsgálatok), majd a megfelelő szakorvosi vizsgálatok elvégzése szükséges.