Oltatni vagy nem oltatni?

Oltatni vagy nem oltatni?

Oltatni vagy nem oltatni?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.02.18.
Szerző: Czeizel Intézet
Az immár több mint két éve húzódó, szinte napról napra változó vírushelyzetben kismamaként még nagyobb kihívás eligazodni, válaszokat találni, az oltást, a lehetséges szövődményeket, gyermekünk védettségét és az érvényben lévő egészségügyi ajánlást illetően. Mikor, milyen vakcinával, hány dózis az ideális, és valós védettséget ad-e a legújabb variánsok ellen?

„Az aktuálisan érvényben lévő egészségügyi iránymutatást mindig az NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) hivatalos állásfoglalása határozza meg, ez egy központilag szabályozott dolog.” – mondta Dr. Tidrenczel Zsolt a Czeizel Intézet genetikus orvosigazgatója.

Miért érdemes beadatni a Covid elleni oltást?

A várandósok, a testükben létrejövő élettani, immunológiai változások miatt érzékenyebbek a fertőzésre, súlyos szövődmények, például tüdőgyulladás, magas lázas állapot is könnyebben alakulhatnak ki náluk spontán koronavírus fertőzés esetén. S bár közvetlenül a magzatot nem támadja meg a vírus, áttételesen, az anyai állapoton keresztül okozhat különböző problémákat, például koraszülést, magzatelhalást, lepényi elégtelenséget. Mindezekből következik, hogy kismamáknak, családtervezőknek még inkább javasolt az oltás feltétele, hiszen előnyei bőven meghaladják az esetleges hátrányokat, a spontán fertőzés jelentette veszély és annak következményei felülmúlják az oltóanyag feltételezett rizikóját. A jelenlegi ajánlás szerint a kismamák oltási protokollja pontosan ugyanúgy javasolt, mint mindenki másé, jóformán nincs semmi különbség.” – magyarázta a szakember.

Lehet-e mellékhatása az oltásnak?

Általános oltási reakciók, így hőemelkedés, néhány napig tartó ízületi fájdalmak természetesen kismamák esetében is előfordulhatnak, ezeket fontos komolyan venni és megfelelő körültekintéssel kezelni.

Milyen vakcinát válasszunk?

A legtöbb klinikai vizsgálatot mRNS tartalmú vakcinákkal végezték, az eredmények alapján ajánlott ezek előnyben részesítése mind a várandósság, mind a szoptatás időszakában. A harmadik oltás is ugyanúgy javasolt, sőt az egyes dózisok közötti időszak hosszúságában sincs különbség az általános iránymutatáshoz képest.

Mikor érdemes oltatni?

„Kismamaként a 12-35. hét között javasolt az oltást felvenni. Általában a háziorvos vagy a szülész ír is egy papírt, hogy az egyéni egészségügyi állapot lehetővé teszi ezt. A 35-36. hét után már nem oltunk, ha valakinek oda esne egy oltása, legyen szó a 2. vagy akár a 3. dózisról, azt a szülés utánra kell halasztani. Általában 2-3 héttel a szülés után már nyugodtan be lehet adni ezt is. Amerikában egyébként az első 12 hétben is lehet oltani, tehát a magyar javaslat egy picit óvatosabb, mint más országoké.”

Ha megoldható, az a legszerencsésebb, ha az édesanyák már valamivel a tervezett várandósság előtt beolttatják magukat, ezzel biztosítva a nyugodt babavárást, saját maguk és magzatuk egészségét.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Czeizel Intézet Szerző: Czeizel Intézet Megjelenés dátuma: 2022.02.18.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Miért teljesíthet kevésbé jól a gyorsteszt az Omikron esetében?
A tudósok és a közegészségügyi szakértők számos hipotézist állítottak fel annak magyarázatára, hogy bizonyos gyors antigéntesztek miért teljesítenek valamivel gyengébbet az Omikron esetében. Melyek...