Milyen veszélyei lehetnek a krónikus székrekedésnek?
Milyen veszélyei lehetnek a krónikus székrekedésnek?
Mit nevezünk krónikus székrekedésnek?
Krónikus székrekedésről akkor beszélünk, ha egy héten a székletürítések száma kevesebb, mint három, és az állaga kemény, bogyós, egyszerre viszonylag kis mennyiségű. Az ürülés lassú és nehézkes, csak erőlködéssel megy, és utána teltségérzet marad.
Aranyér
Az aranyér gyakran előforduló tünet, főleg idősebb korban, elhízott embereknél, terhesség idején, és székrekedésnél jelentkezik. Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában lévő vénatágulatok. Az aranyerek begyulladhatnak, vérezhetnek, amit a székleten vagy a wc papíron hagy piros csík jelez. A székletürítés fájdalommal, csípő érzéssel jár.
Végbélrepedések, szakadások
A végbél nyálkahártyájának hosszanti irányú berepedése a végbélrepedés, mely rendkívül fájdalmas. Leginkább a kemény széklet okozza, csecsemőknél, kisgyerekeknél többször előfordul. Felnőtteknél krónikus székrekedésnél, és Crohn-betegségben szenvedőknél tapasztalható.
Lusta bél szindróma
Az étkezési szokások kedvezőtlen megváltozása, kevesebb rost és folyadék fogyasztása, kevés mozgás, életkörülmények változásai okozhatnak átmeneti székrekedést. Az utazások, nyaralások alkalmával nem a megszokott ritmusban történnek a dolgok, illetve az idegen hely is kiválthat szorulást. Ebben az esetben jó megoldásnak tűnik a hashajtó alkalmazása, de nem nyújthat hosszabb távon megoldást.
A szervezet könnyen rászokhat a hashajtóra, a bélnek nem kell dolgoznia és kialakul a lusta bélmozgás. Krónikus székrekedés esetén veszélyes is lehet a hashajtó használata. Túlzott mértékű hashajtó alkalmazása megnehezíti a vitaminok, nyomelemek felszívódását, felborítja a szervezet folyadék- és ionháztartását. Hashajtó helyett rostok fogyasztása, sok mozgás, bő folyadék ajánlott.
Széklet impaktáció
Súlyos krónikus székrekedés, széklet impaktációt eredményez, azaz kialakul egy olyan megkeményedett széklet darab, amit a normális bélmozgások már nem tudnak kiüríteni. Ebben az esetben előfordul, hogy a székletdarabot kézzel kell eltávolítani. Eredményt lehet elérni az ásványi olajos beöntéssel is, de a nagyobb székletdarabok eltávolítására nem alkalmas. Néhány esetben a vastagbél kiszélesedését vagy bélelzáródást okozhat.
Bélelzáródás
A bélelzáródás folyamat elindítója a kemény széklet kiürülésének és továbbításának akadálya. Súlyos állapot lép fel, a folyadék és tápanyagok áthaladása nem történik meg. Tünetei a görcsös hasi fájdalom, hányinger, hányás, beesett arc, száraz lepedékes nyelv. Nagyon gyors orvosi ellátást igényel súlyos szövődményei miatt: kiszáradás, bélperforáció hashártyagyulladás.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A székrekedés általában nem veszélyes, étrenddel és mozgással helyre lehet hozni. Amennyiben nem javul, ajánlott orvoshoz fordulni, mert aranyeret, végbélrepedést, lusta bélmozgást, bélelzáródást, okozhat, Illetve egyéb betegségek állhatnak mögötte.