Miért fontos tudni, hogy átestünk-e a Covid-fertőzésen?
Miért fontos tudni, hogy átestünk-e a Covid-fertőzésen?
Mikor megbízható az eredmény?
„A COVID antigéntesztekhez a legtöbbször az orrüregből vesznek mintákat. Ez egy kellemetlen folyamat, ugyanakkor fontos a gyakorlat és a tapasztalat. Az otthoni tesztelés során előfordulhat, hogy a páciens önmaga nem helyezi olyan mélyre a mintavevő pálcikát vagy nem megfelelő módon veszi le a kenetet, így a teszt fals negatív eredményt ad, esetleg eleve használhatatlan lesz. Ha valóban megbízható teszteredményre van szükségünk, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a teszteléssel.” ismertette Dr. Menyhárt Orsolya, az Affidea Magyarország járóbeteg-szakellátás orvosigazgatója.
Miért fontos, hogy átestünk-e a Covid-fertőzésen?
Nemcsak a megfelelő kezelés érdekében, hanem az alábbiak miatt is fontos, hogy megtudjuk, átestünk-e a koronavírus fertőzésen:
A harmadik oltás beadása miatt
Személy és életkor függő, hogy kinél milyen magas a védőoltások utáni ellenanyagszint. Ha valaki bizonytalan abban, hogy szüksége van-e harmadik védőoltásra, akkor kérjen ellenanyagszint meghatározást, amely informál a szervezet aktuális védelméről. Ez egy vénás vérből végzett komplex vizsgálat, amely nem azonos az antitest gyorstesztekkel. Ez utóbbiak nem alkalmasak a védettség megállapítására.
A post-COVID szövődmények kialakulásának követése miatt
A tesztelés azért is fontos lehet egy felsőlégúti betegségnél, mert a SARS CoV2 az aktív fertőzés súlyosságától függetlenül különböző post-COVID betegségeket alakíthat ki később. De ha nem tudjuk, hogy COVID-fertőzöttek voltunk-e, akkor később sem figyelünk a megjelenő panaszokra.
Figyeljünk a tünetekre!
Nagyon sok embernél alakul ki az úgynevezett hosszú távú COVID szindróma. Az ő esetükben akár hosszú hetekig és hónapokig fennállhatnak különböző tünetek, ilyen lehet:
- a fáradtság,
- a tartós szag- vagy ízvesztés,
- a hajhullás
- és a zsibbadás.
A súlyos testi szövődmények túlnyomó része a szív- és tüdőrendszerhez kapcsolódik. Ilyen később kialakuló probléma lehet a szívizomgyulladás, az aritmia (szívritmuszavar) és a szív vérellátási zavara, bakteriális tüdőgyulladás, folyadék felszaporodás a szívburokban. A trombózisos szövődményeket, mint például a mélyvénás trombózist és a tüdőembóliát szintén lehetséges post-COVID következményekként azonosították.