Gluténérzékenység
A gluténérzékenység, más néven lisztérzékenység vagy cöliákia napjainkban egyre több embert érintő betegség. Az árpa, búza, rozs és zab - gliadin fehérje összetevőjével szembeni túlérzékenység miatt – hosszabb időn keresztüli fogyasztása esetén a vékonybél nyálkahártyájának és a bélbolyhoknak a károsodása alakul ki. A tápanyagok felszívódását segítő bélbolyhok a bélrendszer ezen szakaszán találhatók, amely ebben az esetben képtelen lesz betölteni funkcióját, felszívódási zavar és hiánybetegségek alakulhatnak ki. Gyakori a vitaminhiány, vashiány.
A gluténérzékenység tünetei
A gluténérzékenység tünetei korosztályonként eltérőek.
- Csecsemőknél hasmenéssel, zsírszéklettel, hasi fájdalommal és a fejlődés lassulásával jelentkezik, jellemzően a glutén tartalmú ételek bevezetését követő hónapokban.
- Gyermekkorban szintén jellegzetes tüneteket mutat: hasmenés, zsírszéklet, hasfájás, fokozott gázképződés, fogyás. A soványság mellett feltűnő tünet az előredomborodó has.
- A felnőttkori tünetek közé tartozik a hasmenés, hasfájás és puffadás.
Fontos tudni, hogy létezik "csendes" forma is, ahol a beteg teljesen tünetmentes, mégis kimutatható a vékonybél-nyálkahártya atrófiája, emiatt ebben az esetben is ajánlott a gluténmentes diéta betartása.
Hogyan kezelhető a gluténérzékenység?
A gluténérzékenységre jelenleg nincs gyógymód, egyetlen kezelési lehetőség az élethosszig tartó gluténmentes diéta követése, mellyel a fent említett panaszok megszüntethetők. A kezeletlen gluténérzékenység veszélyes lehet, hiszen növelheti a női meddőség és daganatok kialakulásának esélyét. A cöliákia gyakran társbetegségekkel is együtt járhat, pl. pajzsmirigy betegséggel, 1-es típusú cukorbetegséggel, Sjögren-kórral, IgA-hiánnyal. Ha gluténérzékenységre gyanakszunk, mielőbb keressük fel háziorvosunkat. A betegséget gasztroenterológiai szakorvosi vizsgálattal lehet megállapítani.
A gluténérzékenyek számára tilos a búza, búzaliszt, búzacsíra, rozs, korpa, árpa, maláta, tönkölybúza, durumbúza, zab, sör, whiskey, vodka és gin fogyasztása. Nyomokban glutént tartalmazhatnak különböző stabilizátorok, karamell, citromsav, sajt, sütőpor, instant kakaó és kávé, rizstej, szójaital, szójaszósz, levespor, mustár, ketchup, nápolyi, keksz, fogyókúrás porok, maltóz, növényi sűrítőanyag, amelyeket szintén mellőzni kell az étrendből.
Útmutató
- A gluténérzékenység bármely életkorban kialakulhat. A glutént tartalmazó élelmiszerekre való érzékenységgel járó kellemetlen panaszokat nem szabad félvállról venni, ugyanis ilyenkor a tápanyagok felszívódása zavart szenved. .
- A klasszikus gluténérzékenységen túl, létezik "csendes" forma is, ahol a beteg teljesen tünetmentes, mégis kimutatható a vékonybél-nyálkahártya atrófiája, emiatt ebben az esetben is ajánlott a gluténmentes diéta betartása.
- Egyetlen kezelési lehetőség az élethosszig tartó gluténmentes étrend betartása. Ha követjük a diétát, a nyálkahártya-károsodás és a tünetek is megszűnnek, azonban fontos tudni, hogy a glutén visszaadására a tünetek újra jelentkeznek.
- Fontos, hogy ne tároljuk egy helyen a gluténmentes ételek készítéséhez használt eszközöket, edényeket a glutént tartalmazókkal. Egy morzsa, egy csepp, egy edényről fennmaradt szennyeződés ugyanúgy kiválthatja a tüneteket, akár egy komplett gluténtartalmú fogás.
- Csatlakozzunk gluténérzékenyeknek szóló klubokhoz, csoportokhoz, ahol különböző recepteket, beszerzési forrásokat, tapasztalatokat oszthatnak meg velünk sorstársaink.
- A betegség diagnózisához keressen gasztroenteorológus szakértőt.
- A kezeletlen gluténérzékenység egyéb társbetegségeket, meddőséget vagy daganatokat is okozhat.