Gyomortükrözés
Az endoszkóp – amivel a vizsgálatot végzik – nem más, mint egy kb. ujjnyi vastag, hajlékony cső, melynek végén fényforrás és egy apró kamera található. Az endoszkóp csatornáján keresztül lehetséges a levegő befújása és a különböző eszközök (pl. fogók, csipeszek) levezetése is.
Mikor szükséges gyomortükrözés elvégzése?
Gyomortükrözés elvégzését számos emésztőrendszeri panasz esetén javasolhatja a kezelőorvos. A vizsgálatot minden esetben gasztroenterológus szakorvos végzi. A vizsgálat lehet diagnosztikus és terápiás célú (pl. vérzéscsillapítás). Az alábbi esetekben lehet indokolt a gyomortükrözés:
- Nyelészavar, nyelési nehezítettség esetén.
- Rendszeres gyomorfájdalom, gyomorégés esetén.
- Felső emésztőrendszeri vérzés gyanúja esetén (vérhányás, fekete széklet, szurokszéklet).
- Laborvizsgálat során észlelt vérszegénység bizonyos típusa esetén, mely felveti emésztőrendszeri vérzés gyanúját.
- Gluténérzékenységre (cöliákia) gyanús tünetek és laboreltérések esetén.
- Idegentest nyelőcsőben történő elakadása esetén.
Hogyan kell felkészülni a vizsgálatra?
- A vizsgálat éhgyomorra történik. A legtöbb esetben a beteg a vizsgálatot megelőző este egy könnyű vacsorát még elfogyaszthat, de utána szigorú éhezés szükséges a vizsgálatig.
- Éjfél után már a folyadékfogyasztás sem ajánlott.
- Amennyiben a gyomortükrözés nem a reggeli órákban történik, akkor minimum 6 óra teljes éhezés szükséges.
- A rendszeresen szedett gyógyszerek (pl. vérnyomáscsökkentők) többsége bevehető a vizsgálat előtt – kivételt képeznek ez alól a különböző véralvadást befolyásoló készítmények, illetve néhány cukorbetegségre szedett gyógyszer.
- Vérhígító, illetve vérlemezke összetapadást gátló gyógyszerek szedése esetén mindig egyéni egyeztetés szükséges a gyógyszer kihagyásával kapcsolatban.
- A vizsgálat előtt a kivehető műfogsort mindig el kell távolítani, így érdemes erre is felkészülni.
Hogyan zajlik maga a vizsgálat?
Rutin diagnosztikus esetekben maga a vizsgálat rövid, kb. 5-10 percig tart. Előkészítésként a garatot lidocainnal érzéstelenítik, mely csökkenti a vizsgálattal járó kellemetlen érzést, öklendezési ingert. A gyomortükrözés oldalt fekvő helyzetben történik, a beteg szájába egy műanyag harapásgátlót helyeznek és ezen keresztül vezetik le az eszközt a nyelőcsövön keresztül a gyomorba. A vizsgálat alatt célszerű orron keresztül nyugodtan, aprókat lélegezni. A gyomortükrözést követően legalább 1-2 órát várni kell az étkezéssel a garat érzéstelenítése miatt. A gyomortükrözés egy kellemetlen, de valójában fájdalmatlan vizsgálat, mely számos betegség diagnosztikájában és kezelésében segíthet.