Mononukleózis

Mononukleózis

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A mirigylázat az Epstein-Barr vírus okozza, amely rendszertanilag a herpeszvírusok közé tartozik. A lakosság körülbelül 90 százaléka fertőződik meg vele élete során legalább egyszer, amely fájdalmas és duzzadt nyirokcsomók kialakulását okozza. A vírus jelenléte egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható.

Tünetek

Ha valaki már egyszer fertőződött, akkor a vírus egész életén keresztül a szervezetében szunnyad majd. A fertőzés tünetei a magas láz (39 Celsius fok felett), torokfájdalom (emiatt keverik össze gyakran a fertőzést a garatmandula-gyulladással), fáradtság, levertség érzés, étvágytalanság, súlycsökkenés, megduzzadt nyirokcsomók, fejfájás, izomfájdalom, esetleg pirosas kiütések a bőrön, ritkább esetekben pedig lépmegnagyobbodás és – érzékenység is jelentkezhet.  

Terjedése

A terjedése főleg a nyál közvetítésével történik, így szoros közelségben élő közösségekben (család) nagyon valószínű a fertőzés átadása. A fejlődő országokban a gyermekek közel 100 százaléka átesik az első fertőzésen, ami ilyen fiatal életkorban rendszerint tünetmentes.

A fejlettebb államok lakossága jellemzően 15-24 éves kor között találkozik először a vírussal, ám ilyenkor a fertőzés a mononucleosis tüneteit idézi elő. A vírus a torok és az orr nyálkahártyájában is képes életben maradni, hogy a későbbiek folyamán fertőzésforrás legyen.

Kezelése

A tünetek általában megbízhatóan jelzik a fertőzést, de egy egyszerű vérvizsgálattal is megállapítható a diagnózis. Mivel ez a betegség vírusfertőzés, így nincsen kimondottan ellene ható gyógykezelés, általában fájdalomcsillapító és lázcsillapító készítmények használatosak fertőzés leküzdésére, illetve ezek mellett a fokozott folyadékbevitel és a pihenés kiemelt fontosságú a gyógyulás szakaszában. A mononukleózis ellen antibiotikumokat nem szükségs alkalmazni, ráadásul esetenként kiütéseket is okozhatnak az ilyen szerek. 

Védőoltás még nem létezik az Epstein-Barr vírus fertőzésével szemben, de gyógyszergyártók már dolgoznak a vakcinán, amellyel a fertőzés megelőzhető lesz. Egyelőre azt javasolják a mononukleózisos betegeknek, hogy a fertőzésveszély minimalizálása céljából, kerüljék a kapcsolatot más személyekkel akkor, amikor a vírus leginkább fertőzőképes –, azaz a lázas időszakban. 

Általában a betegség 1-2 hét alatt elmúlik, de némely esetekben a fáradtság, levertségérzés még több hétig megmarad. A szakemberek mindenkinek azt javasolják, hogy gyógyulást követően 1 hónapig ne űzzenek semmilyen sporttevékenységet.

A betegség nagyon ritkán ad szövődményt, ha mégis, akkor általában hepatitisz vagy tüdőgyulladás jelentkezik, és ezekben az esetekben komolyabb egészségügyi ellátásra van szükség.

Útmutató

  • A fertőzés maga a nyálmirigyekben keletkezik, amelyek aztán nagymennyiségű vírust juttatnak a nyálba.
  • Ha valaki már egyszer fertőződött, akkor a vírus egész életén keresztül a szervezetében szunnyad majd.
  • A terjedés főleg a nyál közvetítésével történik, így szoros közelségben élő közösségekben (család) nagyon valószínű a fertőzés átadása.
  • A tünetek általában megbízhatóan jelzik a fertőzést, de egy egyszerű vérvizsgálattal is megállapítható a diagnózis. Mivel ez a betegség vírusfertőzés, így nincsen kimondottan ellene ható gyógykezelés, általában fájdalomcsillapító és lázcsillapító készítmények használatosak fertőzés leküzdésére.
Mononukleózis - Részletesen a témáról
Tartós fáradtság: mikor forduljunk orvoshoz?
Gyakran az életmódunk okoz krónikus fáradtságot, de előfordul, hogy ez az állapot betegséget jelez. Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Milyen életkorban a leginkább jellemző a mononukleózis?
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...