Köhögés

Köhögés

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A köhögés nem ritka tünet, élete során mindenki találkozik vele. Célja, hogy a légutak megtisztuljanak a váladéktól, irritáló anyagoktól, idegentestektől. A köhögés hátterében több tényező is állhat, a náthától egészen a daganatos megbetegedésekig.

A köhögés lehet száraz (ekkor a betegnek nincs köpete) vagy hurutos (ilyenkor van). Leggyakrabban az alábbi esetekben fordulhat elő tünetként:

Légúti megbetegedések

A torokgyulladás, gégegyulladás, légcsőgyulladás, hörgő- és tüdőgyulladás, COPD, mellhártya-gyulladás, tüdőtágulat, TBC esetén, de asztmásoknál, illetve dohányosoknál is gyakran előforduló tünet a köhögés. A légutakba került idegentest, allergén, de különböző légzőszervi daganatos megbetegedések is előidézhetik: tüdőrák, gégerák, mellhártya daganat és a mellüreg tumor.

Emésztőszervi okok

A visszatérő köhögés gyakori oka a refluxbetegség, mely savtermelődést csökkentő gyógyszerekkel enyhíthetőek.

Kardiológiai okok

Okozhatnak köhögést különböző szívproblémák is: szívbillentyűhiba, szívelégtelenség, szívritmuszavar, szívburok-gyulladás.

Pszichés okok

Előfordulhat, hogy a köhögés mögött nincs szervi elváltozás, a köhögés csupán pszichés tényezőkre vezethető vissza. Különösen gyerekeknél gyakori egy-egy érzelmileg megterhelő időszakban: költözés, kistestvér születése, válás.

Gyógyszerek mellékhatása

Számos gyógyszer mellékhatásaként jelentkezhet köhögés (pl. ACE-gátlók szedésénél). Amennyiben gyógyszert szed és köhögése nem múlik, beszélje meg kezelőorvosával.

A köhögés kezelése

A köhögés a légutak megtisztítását szolgálja, ezért a legtöbb esetben nem szabad elfojtani köhögéscsillapító szerekkel. Hurutos köhögés esetén használhatunk nyákoldó készítményeket, illóolajokat, amelyek segítenek a váladék távozásában.

Ezen kívül inhalálhatunk, főzhetünk gyógyteákat, melyet mézzel ízesíthetünk. Tartózkodjunk minél többet a friss levegőn és növeljük meg a folyadékbevitelünket. Segíthet továbbá a sós vízzel történő gargalizálás is.

Hatásosak lehetnek a lándzsásútifű, illetve az izlandimoha-kivonatot tartalmazó készítmények, a szopogató tabletták, mentolos cukorkák. Mivel a dohányzás miatt is kialakulhat köhögés, érdemes leszokni róla.

Amennyiben a köhögés napok múltán sem szűnik meg, illetve előfordul láz, nehézlégzés, légszomj, esetleg véres köpet mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz.

Az alábbi kérdések segíthetnek a diagnózis felállításában:

  • Mikor kezdődött a köhögés?
  • Milyen a köhögés jellege (száraz vagy köpetürítéssel jár)?
  • Változott-e az elmúlt időszakban a jellege, intenzitása?
  • Befolyásolja-e a köhögést napszak, testhelyzet, vagy más egyéb tényező?
  • Társul-e hozzá fájdalom?

Útmutató

  • A köhögés nem ritka tünet, élete során mindenki találkozik vele. Célja, hogy a légutak megtisztuljanak a váladéktól, irritáló anyagoktól, idegentestektől.
  • A köhögés a légutak megtisztítását szolgálja, ezért a legtöbb esetben nem szabad elfojtani köhögéscsillapító szerekkel.  
  • Használhatunk nyákoldó készítményeket, illóolajokat, amelyek segítenek a váladék távozásában. 
  • Amennyiben a köhögés napok múltán sem szűnik meg, illetve előfordul láz, nehézlégzés, légszomj, mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz.
Köhögés - Részletesen a témáról
Mit tudunk Kína koronavírus elleni vakcináiról?
A Covid-19 megbetegedés elleni vakcina előállítással kapcsolatos globális verseny folytatódik, amiben Kína igen komoly szerepet kap, hiszen egyre sikeresebb külföldön is a két élenjáró gyógyszeripari vállalata által fejlesztett védőoltás.
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Hogyan ismerjük fel a gyermekkori asztma tüneteit?
Hogyan ismerjük fel a gyermekkori asztma tüneteit? Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük erről.
Mire figyeljünk nyáron, ha asztmások vagyunk?
Asztma esetén fulladást, nehézlégzést, asztmás rohamot is kiválthat, ha az allergiát okozó növény virágpora magas koncentrációban van jelen a levegőben. Mire figyeljünk nyáron, ha asztmások vagyunk?
5 gyakori nyári tünet, amivel orvoshoz fordulunk
Hogyan szabadulhatok meg a fülbe jutott víztől? Mitől romlik a hallásom nyáron? Miért fáj a fülem? Mit használjak allergiás orrdugulás ellen? Ezekről és a megelőzésről, kezelésről kérdeztük dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.
Mit lehet tudni az AstraZeneca Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Mit lehet tudni a Szputnyik V Covid-19 elleni vakcináról?
A Szputnyik V Covid-19 elleni oltóanyagot az orosz Gamaleja Kutatóközpont sejtmikrobiológus csoportja fejlesztette ki. A magyar gyógyszerészeti hatóság engedélyezte az orosz vakcina használatát, így 2021. februárjában meg is kezdték vele az oltási programot.
Mit lehet tudni a Sinopharm Covid-19 elleni vakcináról?
A kínai Sinopharm gyógyszercég által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcinával Magyarországon 2021. februárjában kezdődött meg az oltási program.
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mi a köhögés célja?
Hasznos lehet
Milyen köhögés elleni gyógyszert válasszunk?
A köhögés egy védő reflexmechanizmus, mely megtisztítja a légutakat az idegen anyagoktól, felgyülemlett váladéktól. Köhögést kiválthat gyulladás, fertőzés, idegen test, rosszindulatú folyamat...