Otthoni székletminta
A mintavételhez szükséges tasakban pontos leírás, tájékoztatás olvasható arról, hogy miként kell a székletmintát két különböző napon, ugyanabban az időben levenni a mintavételre szolgáló, speciális üvegcsővel. Amennyiben ez nem áll rendelkezésünkre, az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat:
Mire figyeljünk?
- A széklet, melyből – négy különböző ponton -, mintát veszünk, nem érintkezhet sem a wc- kagylóval, sem vizelettel, vagy vízzel. Ezért helyezzünk a toalett csészébe egy A/4-es lapot, s a székletmintát arról vegyük.
- A kis üvegtartályt a zöld oldalán tudjuk kiemelni, a kupak lecsavarásával, s a székletből négy különböző ponton mintát veszünk az eszköz segítségével.
- A leírást követve, ezután bezárjuk a tégelyt a kupak visszacsavarásával, majd összerázzuk a cső tartalmával.
- A nevünkkel ellátott kísérő lapon az első, és a második mintavétel napját is pontosan jelöljük be az ott található naptárban egy-egy „X” jelzéssel.
- Az öntapadós, kóddal ellátott papírcsíkot arra az üvegcsőre ragasszuk, amelyik az adott nap mintavétele fölött található.
- Mindezt a tasakba helyezett gumikesztyűben végezzük, ügyelve a teljes higiéniára, a csövek, a papírcsíkok, a boríték tisztaságára.
- Ne feledjünk alaposan kezet mosni a művelet után, noha a gumikesztyű épp a higiénia megőrzése okán került a tasakba.
- Semmiképpen ne dobjuk ki, hiszen a másnapi mintavételnél is szükségünk lesz rá.
- Miután mindennel végeztünk, a kesztyűt nejlonba zárva, légmentesen helyezzük a kukába.
Ne feledjük! A második napon kötelező leadni a mintákat.
Hogyan tároljuk az első nap levett mintát?
Az első nap levett mintát, nejlonba csomagolva, gumival rögzítve, a hűtőszekrény jól elkülönített részén kell tárolni a második napig. Ha mindkét mintavétel megvan, a biztonságos borítékba helyezve, lezárva, vigyük el a vizsgálatot végző hely leadási pontjára. Postaládába dobni tilos!
Honnan tudhatjuk meg az eredményt?
Az eredményről a háziorvos kap értesítést, aki tájékoztatja páciensét az eredményről, s arról is, ha további vizsgálatra lenne szükséges, vagy a rosszul levett mintavételt meg kell ismételni.
Mikor érdemes elvégezni az otthoni mintavételt?
A daganatszűrések legfontosabb célja az időben felismert betegség kezelése, gyógyítása. 50 év felett, legalább 5-10 évente szükségszerű lenne a vastag-, és végbélrák megelőzését szolgáló ellenőrzésre, elsőként székletminta vétellel, és vizsgálattal, illetve akkor, ha eltérések mutatkoznak, bódításban végzett vastagbéltükrözéssel.
Forrás: Balogh Mária, újságíró