MR-vizsgálat
Az MR-t (vagy MRI) elsősorban a koponya, a gerinc és az ízületek betegségeinek vizsgálatára alkalmazzák, továbbá a nyak, a mellkas, a has és a kismedence vizsgálatára is kiválóan alkalmas.
Teendők az MR-vizsgálat előtt
Az MR-vizsgálat jellemzően nem igényel speciális előkészületet, azonban a hasi és kismedencei vizsgálat előtt 6-8 órával nem szabad ételt fogyasztani.
A vizsgálat megkezdése előtt válaszolni kell az egészségi állapottal kapcsolatos kérdésekre. A vizsgáló helységben állandó, erős mágneses tér van, ezért alapvető fontosságú, hogy belépés előtt minden, a testen viselt vagy a ruházatban lévő fémtartalmú tárgyat az öltözőben kell hagyni! Feltétlenül tájékoztassuk a vizsgálatot végző személyt, ha korábbi műtét során bármilyen mágnesezhető anyag beültetésre került! A mágneses térben a fémtartalmú anyagok elmozdulhatnak, felforrósodhatnak, károsodhat működésük, ami a páciensre veszélyt jelenthet, vagy akár a készüléket is károsíthatja!
Az MR-vizsgálat menete
A páciensnek fel kell feküdni a vizsgálóasztalra: általában hanyatt (néhány esetben hason) fekve történik a vizsgálat. A megfelelő pozíció beállítása után a vizsgálóasztalt beemelik a mágnescsőbe.
Bizonyos esetekben a vizsgálat elvégzése során szükség lehet kontrasztanyag beadására is, ami egyeseknél kisebb allergiás reakciót válthat ki - ez ritkán fordul elő és jól kezelhető.
Beépített mikrofonon és hangszórón keresztül lehet kommunikálni a vizsgálatot végző személlyel, aki kamerán keresztül követi a vizsgálatot. A gép működése hangos, kopogó-berregő zörejjel jár, ami füldugóval csökkenthető. A vizsgálat időtartama testtájtól függően 15-60 perc. Az egyes mérési sorozatok alatt (2-4 perc) mozdulatlanul kell feküdni, ezt a vizsgálatot végző személy jelezni fogja. Az elkészült felvételeket radiológus elemzi, a vizsgálat eredményéről és a további teendőkről a kezelőorvos ad tájékoztatást.
Mikor nem végezhető el az MR-vizsgálat?
- a terhesség első trimeszterében;
- a pacemakerrel rendelkezőknél
- ha a páciensben a korábbi műtétek során nem MR kompatibilis fém került beültetésre (2000 óta kizárólag MR kompatibilis fémeket használnak beültetésnél).
Amennyiben szükséges az MR-vizsgálat elvégzése, mindenképpen konzultáljunk a kezelőorvosunkkal.
(Bói Bernadett, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Berényi Ervin - MR képalkotás
- Mi az MR vizsgálat és hogyan működik?
- MR-vizsgálat
- What Is a MRI?
- Diagnostic imaging
Útmutató
- Az MR valós idejű, háromdimenziós kép alkotására képes az emberi testről. Elsősorban a koponya, a gerinc és az ízületek betegségeinek vizsgálatára alkalmazzák, továbbá a nyak, a mellkas, a has és a kismedence vizsgálatára is kiválóan alkalmas.
- Az MR-vizsgálat jellemzően nem igényel speciális előkészületet.
- A vizsgálat időtartama testtájtól függően 15-60 perc.
- Az elkészült felvételeket radiológus elemzi, a vizsgálat eredményéről és a további teendőkről a kezelőorvos ad tájékoztatást.