Tippek téli sportoláshoz
Tippek téli sportoláshoz
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.28.
Miért érdemes télen is sportolni? Hogyan készüljünk és mire figyeljünk sportolás közben? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége összegyűjtötte a téli sportoláshoz szükséges legpraktikusabb tanácsokat.
Erről olvashatsz a cikkben
Miért érdemes télen is sportolni?
A flow élményen túl a hidegben végzett fizikai aktivitás közben fokozottabb a tüdő légcseréje, felgyorsul a vérkeringés, friss oxigénnel teli vér kering az egész testben, szerotonin, azaz örömhormonok szabadulnak fel, melyek mind támogatják az immunrendszer optimális működését a megfelelő táplálkozással karöltve.
Tippek téli sportoláshoz
- Szabadidő-/hobbisportolóként öltözzünk rétegesen, hogy elkerüljük a megbetegedéseket és viseljünk védőfelszereléseket (pl. bukósisakot), hogy megvédjük magunkat a sérülésektől.
- A légzéstechnika kulcsfontosságú a téli sportoláskor. A hidegben végzett sportolás közben próbáljuk csukva tartani a szánkat, és lélegezzünk az orrunkon át. Az orron keresztül beszívott levegő ugyanis jelentősen felmelegszik, mire a légutakba ér. Ahogy azonban nő az edzés intenzitása, úgy az orron át beszívott levegő egy idő után már nem tudja kiszolgálni a megnövekedett oxigénigényt, ilyenkor a szájon át történő légvételt próbáljuk késleltetni azoknál a téli sporttevékenységeknél, ahol ez kivitelezhető.
- Egész napos sportprogram esetében figyeljünk a megfelelő tápanyag- és folyadékpótlásra (érdemes időközönként pihenőszüneteket beiktatni).
- Bármilyen sportot kezdünk is el, előtte melegítsünk be, hogy felkészítsük az izomzatunkat a testmozgáshoz, s olyan pályát válasszunk, vagy olyan trükköket gyakoroljunk, amik a képességeinkhez illenek.
- Étkezés és folyadékfogyasztás közben figyeljünk arra, hogy stabil helyzetben legyünk, így csökkentve a sérüléskockázatot (jégről lépjünk le, padokra/székekre üljünk le).
- A folyadékok lehűlésének elkerülése érdekében javasolható szobahőmérsékletű sportital, meleg tea termoszba töltése, hogy a folyadék minél tovább megtartsa a hőmérsékletét.
- A sportgélek és energiaszeletek könnyen megfagynak, ez azonban elkerülhető, ha közvetlenül a test melletti zsebekben helyezzük el ezeket, így a testhő melegen tartja és megakadályozza a megfagyásukat.
- Kerüljük az alkoholfogyasztást, nemcsak annak dehidráló hatása miatt, hanem mert csökkenti a koordinációs képességeket, nőhet a reakcióidő, mely sérülésekhez vezethet.
Ajánlott vizsgálat
Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző:
MDOSZ dietetika
Megjelenés dátuma: 2022.01.28.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...