Prick-teszt
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A Prick-teszt során az alkar bőrére cseppentjük a leggyakoribb hazánkban előforduló allergéneket, pici lándzsával megsértjük a cseppen keresztül a bőr felszínét és 15-20 perc múlva értékeljük. A piros, hólyagos, szúnyogcsípéshez hasonló reakciót tekintjük pozitívnak, tehát arra az allergénre leszünk allergiásak, ahol jelentős bőrtüneteket tapasztalunk. Minél erősebb a viszketés, bőrpír vagy duzzanat, annál erősebb allergiánk van.
Mikor tekinthetjük sikeresnek a Prick tesztet?
Az allergének mellett negatív és pozitív kontroll anyag is helyet kap a karunkon, amivel ellenőrizni tudjuk a vizsgálat sikerességét. A Prick teszt akkor értékelhető, ha a pozitív kontroll anyagra bőrtünetek jelennek meg, a negatív anyag pedig nem vált ki reakciót.
Mi váltja ki a bőrtüneteket?
Ilyenkor a bőrön keresztül az allergének reakcióba lépnek a szervezetben jelen levő IgE ellenanyagokkal, és allergia esetén beindítják a bőrben a hisztamin felszabadítását, amely a fenti tüneteket okozza.
Az alábbi esetekben nem javasolt a Prick teszt:
- kiterjedt bőrelváltozás,
- tetoválás az alkaron,
- bizonyos gyógyszerek szedése,
- allergiaszezon idején,
- kisgyermekeknél,
- gyulladt, ekcémás bőr esetén.
Ezekben az esetekben vérből végezhetünk specifikus antitest vizsgálatot.
A Prick teszt elvégzése nincs időhöz kötve, a nap bármely szakában történhet az „allergénpróba”, azonban fontos tudni, hogy ha antihisztamint szedünk, akkor azt a vizsgálat előtti 4-5 napban el kell hagyni, hogy ne befolyásolja az eredményeket.
Útmutató
- Az allergia vizsgálat legegyszerűbb módja a bőrpróba, más néven Prick teszt, amely során az alkar bőrére cseppentjük a leggyakoribb hazánkban előforduló allergéneket.
- A Prick teszt elvégzése nincs időhöz kötve, a nap bármely szakában történhet az „allergénpróba”.
- Ha antihisztamint szedünk, akkor azt a vizsgálat előtti 4-5 napban el kell hagyni.