Lábgomba
Mi okozza a lábgombát?
Mindannyiunk testén él egy, vagy több olyan gombafajta, ami lábgombát okozhat. Elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, és leginkább a meleg, nedves közeget kedvelik. Akik szűk edzőcipőt hordanak, vagy nem szárítják meg alaposan a lábukat, gyakrabban szembesülnek a tünetekkel. A lábgomba fertőző, vagyis direkt érintkezéssel, illetve közvetetetten (törölközőn, padlón, cipőkön) is eljuthat a bőrig.
A lábgomba tünetei
A hagyományos lábgomba tünetei az alábbiak:
- vörös, viszkető kiütések a lábujjak között
- enyhe hámlás
- a fertőzés elterjedhet a láb és a test többi részére is
Ha mindkét talpat Trichophyton rubrum fertőzte meg, a tünetek az alábbiak:
- a bőr kipirosodik, a benne lévő barázdák fehéressé válnak
- a probléma tünetei megjelenhetnek a tenyéren is
- idővel a bőr az ekcémához hasonlóan kezd hámlani
Mit tehetünk otthon?
Minden nap ajánlott lábat mosni, és a zokni felhúzása előtt alaposan meg kell szárítani a lábujjak között is. Érdemes külön törölközőt használni a lábak szárazra törléséhez, és a közös háztartásban élőknek legyen saját törölközőjük.
A rendszeres tisztálkodás mellett előnyös a gyapjú vagy a pamut zokni viselése. Ha az alsónemű nyirkossá válna, le kell cserélni. Érdemes elkerülni a szűk, szintetikus anyagból készült cipők viselését, továbbá a lábat és a zokni belsejét be lehet szórni gombaellenes porral.
A lábgomba kezelése
A lábgomba különféle gombaellenes krémekkel, porokkal, oldatokkal és egyéb készítményekkel kezelhető, ezek kiváltásához recept sem szükséges. A kezelést ajánlott két héttel a tünetek megszűnését követően is folytatni a fertőzés kiújulásának megakadályozása érdekében.
Ha a két hetes kezelés sem enyhíti a panaszokat, orvoshoz kell fordulni, aki erősebb készítményeket ír fel.
A lábgomba gyakran együtt jár a körmök gombás fertőzésével. Megfelelő helyi alkalmazású vagy szájon át szedhető gyógyszerekkel ez a probléma is orvosolható.
Útmutató
- Mindannyiunk testén él egy, vagy több olyan gombafajta, ami lábgombát okozhat. Elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, és leginkább a meleg, nedves közeget kedvelik.
- A lábgomba fertőző, vagyis direkt érintkezéssel, illetve közvetetetten (törölközőn, padlón, cipőkön) is eljuthat a bőrig.
- A lábgomba különféle gombaellenes krémekkel, porokkal, oldatokkal és egyéb készítményekkel kezelhető. Ezek kiváltásához recept sem szükséges.
- Ha a két hetes kezelés sem enyhíti a panaszokat, háziorvoshoz kell fordulni, aki erősebb készítményeket ír fel.