Véres széklet

Véres széklet

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar,
A véres széklet minden esetben aggodalomra adhat okot. A székletvér olyan esetekben fordul elő, amikor a tápcsatornában valamiféle sérülés vagy gyulladásos folyamat van jelen. A székletvér a leggyakrabban aranyér meglétére utal, de súlyosabb esetekben figyelmeztető tünete lehet a végbél- vagy vastagbélráknak is.

A vér több színben is megjelenhet a székletben, attól függően, hogy hol található az emésztőrendszerben valamilyen elváltozás.

Élénkpiros vér a székletben

Ha a székletben található vér színe élénkpiros, akkor többnyire a végbélből vagy a végbélnyílásból származik. Az élénkpiros szín legtöbbször aranyérre, végbélrepedésre, nyálkahártyán képződő polipra utal, de legrosszabb esetben tünete lehet akár a végbélráknak is. Előfordulhat, hogy a vérzés mellé nyákos hasmenés társul, ilyenkor valamilyen gyulladásos betegség okozhatja a kellemetlen tüneteket.

Barnás vagy fekete színű vér a székletben

Ha a székleten található vér barnás vagy fekete és állaga folyós, akkor az a bélcsatorna felső szakaszából származhat, mert ilyenkor a vér színét az emésztőrendszerben zajló folyamatok megváltoztatják. Az ilyenfajta sötét székletet szurokszékletnek is nevezik. Tünete lehet a gyomorhurutnak, gyomorfekélynek, nyombélfekélynek vagy vastagbélráknak.

Mit tehetünk? 

Önvizsgálat – Minden betegség esetén fontos, hogy felismerjük a tüneteket és odafigyeljünk az árulkodó jelekre egészségünk megóvása érdekében. A székletvizsgálat is egy ilyen egyszerű, otthon elvégezhető módszer, mellyel sikerülhet mihamarabb észlelni a problémát. A megváltozott székelési szokások során érdemes megfigyelni a széklet állagát, színét és szagát. Az emésztőrendszerben fellépő problémák egyik jele a székletben megjelenő vér, melyet sokszor szabad szemmel is észlelhetünk,ezért az első lépés az önvizsgálat a mielőbbi felismerés érdekében.

Székletvér-teszt – Bizonyos esetekben, ha a vér a nyelőcsőből, gyomorból vagy a vékonybélből származik, akkor úgynevezett rejtett vér jelenhet meg a székletben, ami szemmel nem látható. Ilyen esetekben lehetőség van székletvér vizsgálatra, melyhez nagy segítség a ma már patikában beszerezhető székletvér-teszt. Pozitív eredmény esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni a pontosabb diagnózis és a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Orvosi kivizsgálás – A vizsgálat a végbélnyílás külső megtekintésével, illetve tapintásával kezdődik, ennek során már láthatóak és érezhetőek kisebb csomók vagy sérülések. A probléma felkutatása érdekében további vizsgálatokra van szükség, egyik ilyen az anoszkópia, mellyel a végbél alsó részének sérüléseit lehet feltárni. A végbél felső részének vizsgálatára a végbéltükrözést alkalmazzák, komolyabb probléma esetén indokolttá válik a vastagbéltükrözés. 

A kedvezőtlen kimenetel elkerülése érdekében fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel, különösen 40 éves kor felett és a családi halmozódás megléte esetén.

A székletben megjelenő vért mindig komolyan kell venni, hiszen számos betegség jele lehet. A tünetek észlelése esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni a szövődmények megelőzése érdekében!

(Dávid Dóra, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • A székletben található vér árulkodó jele lehet több problémának. 
  • Minden betegség esetén fontos, hogy felismerjük a tüneteket és odafigyeljünk az árulkodó jelekre egészségünk megóvása érdekében, ezért az első lépés az önvizsgálat.
  • A probléma felkutatása érdekében további vizsgálatokra lehet szükség, ezért panasz esetén forduljunk orvoshoz.
  • A kedvezőtlen kimenetel elkerülése érdekében fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel, különösen 40 éves kor felett és a családi halmozódás megléte esetén.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hány éves kortól ajánlott szűrővizsgálaton részt venni?
Hasznos lehet
Kevés vizelet: betegséget is jelezhet?
A túl kevés vizelet legegyszerűbb oka, hogy keveset iszunk, de betegség is okozhat ilyen tünetet.
Mi okozhat szaglászavart?
A koronavírus egyik legjellemzőbb tünete az ízérzékelés elvesztése és szaglászavar, így nem csoda, ha ez jut eszünkbe először, ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, ám fontos tudni, hogy számos olyan...
Mikor gondoljunk magnéziumhiányra?
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlása elősegíti szervezetünk optimális működését. Ásványi anyagok közül a magnéziumnak kiemelt jelentősége van, hiszen többek között részt vesz az idegek...
Mitől alakul ki az AIHA?
Immunológiai eredetű vérszegénységet számos kórkép okozhat. Ilyenek egyes felszívódási zavarok, hiányállapotok, és maga az elhúzódó gyulladásos folyamat is okozhat vérszegénységet.