Prosztata
A prosztatán keresztül fut a húgyhólyagból induló húgycső, ezért a prosztatabetegségek tünetei gyakran társulnak vizelési zavarokkal is. A prosztata leggyakoribb megbetegedései a következőek:
Prosztatamegnagyobbodás (BPH)
A betegség során a megnagyobbodott prosztata nyomást gyakorol a húgycsőre, amely akadályozza a vizelet áramlását. Általános tünetei a gyakori és sürgető vizelési inger (legtöbbször éjszaka), a vizelet elindításának nehézsége, az akadozó, gyenge és lassú vizeletáram, illetve a hólyag kiürítésének nehézsége. Sokszor előfordul vizelés utáni vizeletcsöpögés, inkontinencia és szexuális gondok. A prosztatamegnagyobbodást enyhe esetben gyógyszerekkel, súlyosabb esetben műtéti úton kezelik.
Prosztatagyulladás
A prosztatagyulladás fertőzés, irritáció vagy sérülés következtében alakulhat ki. Tünete a jellemzően éles, mély fájdalom a medencetájékon, illetve előfordulhat véres vagy gennyes vizelet is. Kezelése általában antibiotikum kúrával történik, azonban hosszú távon javasolt az életmódváltás (rendszeres sport, egészséges étkezés). Érdemes kerülni a hosszú ideig tartó ülést, kerékpározást, a fűszeres ételeket és az alkoholfogyasztást.
Prosztatarák
A prosztatarák szűrővizsgálattal korán diagnosztizálható és sikeresen kezelhető betegség. Késői felfedezése esetén már áttétek megjelenésére is számítani lehet. A betegség sok esetben tünetmentes, de figyelmeztető jele lehet a vizelet elakadása, gyenge sugara. Számos tünete könnyen összetéveszthető a prosztata megnagyobbodásával, ezért amennyiben ezeket a tüneteket tapasztaljuk, keressünk fel urológus szakorvost. A prosztatarák kezelése összetett és egyéni. A kezelőorvos dönti el, hogy az alábbiak közül melyiket alkalmazza: műtét, sugárterápia, gyógyszeres kezelés, kemoterápia vagy hormonterápia.
Mit tehetünk a prosztata védelméért?
- Vegyünk részt rendszeresen szűrővizsgálatokon.
- Ellenőriztessük szervezetünk PSA-szintjét.
- Amennyiben szükséges, csökkentsük testsúlyunkat.
- Ne dohányozzunk.
- Sportoljunk rendszeresen.
- Fogyasszuunk sok zöldséget és gyümölcsöt. A paradicsom, a görögdinnye, a grapefruit, a guáva erős antioxidánsok, amelyek segíthetnek megőrizni a prosztata egészségét. Jó választás továbbá a brokkoli, a karfiol, a káposzta, a tökmag.
- Fogyasszunk sok szelénben gazdag élelmiszert (tonhal, hering, máj, tojás, napraforgóolaj, szezámmag, kesudió, fokhagyma, vöröshagyma).