Melyik a legújabb Crohn-betegek gyógyulását segítő eljárás?

Melyik a legújabb Crohn-betegek gyógyulását segítő eljárás?

Melyik a legújabb Crohn-betegek gyógyulását segítő eljárás?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.16.
Szerző: Semmelweis Egyetem
A perianális sipoly a Crohn-betegség legnehezebben kezelhető tünete. A hagyományos műtéti eljárás hosszú távú eredményességét jelentősen javítja egy új eljárás, amely során őssejteket juttatnak az érintett területre. Miért eredményesebb ez az új módszer?

A Semmelweis Egyetemen szeptember eleje óta alkalmazzák azt a nemzetközi szinten is újnak számító eljárást, amellyel speciális őssejteket juttatnak az érintett területre a sipolyzáró műtét közben.

Miért eredményesebb az új eljárás?

A beavatkozás során injekcióval juttatjuk az őssejteket a bélszakaszon belül lévő sipolynyílás környékére, illetve a sipolyjárat mellé – részletezte dr. Ferreira Gábor, a klinika sebész szakorvosa. Az őssejtek általános tulajdonsága, hogy a környezetükhöz alkalmazkodva olyan sejttípussá alakulnak, amilyen szövetbe kerülnek. Ebben az esetben kötőszöveti sejtté alakulva járulnak hozzá a sipolynyílás bezárásához – magyarázták a szakemberek.

Őssejtes módszer a hatékonyabb gyógyulásért

Az új módszer a műtéti folyamatot is egyszerűsíti, emellett csaknem duplájára emeli a Crohn-betegeknél a tartós gyógyulás esélyét, amely esetükben alacsonyabb, mint azoknál, akiknél egyéb okból alakul ki sipoly.

Hol és hogyan érhető el az új eljárás?

A Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika a harmadik hazai centrum, ahol elérhetővé vált ez a beavatkozás, amelyet a Nemzeti Egészségbiztosítás Alapkezelő (NEAK) egyedi méltányosság alapján finanszíroz.

Hogyan zajlik az őssejtes eljárás?

Az eljárás egy előkészítő műtétből és egy második, az őssejt beadását jelentő beavatkozásból áll, mostanra a teljes folyamat sikeresen lezárult, és a beteg jól van. A klinikán dr. Ferreira Gábor mellett jelenleg dr. Dániel Ádám sebész szakorvos rendelkezik az eljárás elvégzéséhez szükséges képzéssel és licence-szel. A terápiához minden európai centrum számára egy spanyolországi cég biztosítja a zsírszövetből nyert őssejteket, amelyeket 24 órán belül kell felhasználni.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Semmelweis Egyetem Megjelenés dátuma: 2021.12.16.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...