Hogyan kezdjünk el mozogni?
Hogyan kezdjünk el mozogni?
Ha az utóbbi időben kevésbé voltunk aktívak, akkor fontos, hogy figyeljünk az alábbiakra:
Győződj meg róla, hogy készen állsz a sportolásra
Ha az utóbbi időben sportolás szempontjából inaktív voltál, akkor érdemes elmenned egy – egészségügyi, kardiológiai - állapotfelmérésre még akkor is, ha egészségesnek érzed magad.
Teszteld magad
Elképzelhető, hogy már egészen jól edzett voltál akkor, amikor abbahagytad a sportolást, ám fontos észben tartanod, hogy ha az utóbbi időben nem mozogtál, akkor ez az edzettségi szint feltehetően alábbhagyott, ezért nem kezdheted ott, ahol abbahagytad. Teszteld magad, és (ha a fizikai állapotod ezt lehetővé teszi) fokozatosan térj vissza a régi terheléshez.
Tűzz ki egy reális célt magad elé
Könnyebb valahova eljutnod, ha tudod, hogy merre tartasz. Szeretnél lefutni egy maratont? Le szeretnél fogyni? Vagy egészségmegőrzés a célod? Mindegy, hogy milyen célt tűzöl ki magad elé, a lényeg, hogy nyomon tudd követni a fejlődést, hiszen ezzel könnyebben fenn tudod tartani a motivációdat.
Tervezd meg
Bármi is legyen a célod, egy jó edzésterv segítség lehet abban, hogy biztonságosan eljuss oda. Érdemes felkeresned egy edzőt, aki segít Neked a megfelelő edzésterv kialakításában.
Figyelj a tested jelzéseire
Ha sportolás közben szédülsz, nem kapsz levegőt vagy rosszul érzed magad, hagyd abba a sportolást és járj utána a probléma okának.
Pihenj eleget
Természetes, hogy ha most kezdted újra a sportolást, akkor megállíthatatlannak érzed magad, de érdemes figyelned arra, hogy elegendő pihenőidőt adj magadnak egy-egy intenzívebb edzés után.
Tedd napi rutinná
Ha valami a szokásunkká válik, azt nehezebb elhagyni, mint egy rendszertelen tevékenységet, így érdemes beillesztened a mozgást a napi rutinodba, ha hosszú távon szeretnéd fenntartani a motivációdat.