Biztonságos-e az E-számok fogyasztása?

Biztonságos-e az E-számok fogyasztása?

Biztonságos-e az E-számok fogyasztása?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.23.
Szerző: doktorGO
Az élelmiszergyártás során az adalékanyagok alkalmazásának számos oka lehet, azok emberi szervezetre gyakorolt hatását rendszeresen felülvizsgálják, a legújabb tudományos kutatások alapján engedélyezik. Mit tudhatunk meg az E-számokról?

Az Európai Unió több száz élelmiszer adalékot tart nyilván, melynek jelölései világszerte érvényesek. Minden adalékanyag egy-egy nagyobb kategóriába sorolható, de akad olyan is, amely egyszerre többe is tartozik.

Hogyan csoportosítsuk az adalékanyagokat?

  • E 100-tól 199-ig: színezékek
  • E-200-tól 299-ig: tartósítószerek
  • E 300-tól 321-ig: antioxidánsok
  • E 322-től 399-ig: savanyúságot szabályozók
  • E 400-tól 429-ig: zselésítő anyagok, tömegnövelő szerek, stabilizátorok, sűrítő anyagok, nedvesítőszerek
  • E 430-tól 499-ig: emulgeáló szerek
  • E 500-tól 949-ig: különböző adalékanyagok (pl. ízfokozók, fényezőanyagok, csomósodás gátlók)
  • E 950-től 1518-ig: édesítőszerek, módosított keményítők

Természetes vagy mesterséges?

Az élelmiszer-adalékanyagok lehetnek természetes színezékek (pl. E150a karamell), illetve mesterséges eredetűek: míg előbbit természetes anyagokból, addig utóbbit szintetikus úton állítják elő.

Biztonságos-e a fogyasztásuk?

Az élelmiszergyártás során a gyártónak a csomagoláson az adalékanyagok felhasználását fel kell tüntetnie, amit megtehet E-szám formájában, de jelölheti kizárólag az anyag nevének feltüntetésével is. A határérték alatti értékek nem ártalmasak az emberi szervezet számára, így nem jelentenek veszélyt egy átlagos fogyasztó számára, azonban hosszú távú hatásait nehéz megbecsülni, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk őket. Érdemes tehát mérsékelni az E-számot tartalmazó termékek nagy mennyiségű fogyasztását.

Forrás: NÉBIH

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.01.23.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...