Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?

Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?

Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.08.23.
Szerző: doktorGO
Gyakran puffad és fáj a hasad? Szinte állandósult hasmenésed megnehezíti a mindennapjaidat? Úgy gondolod, hogy a gluténérzékenység állhat a háttérben? Összeszedtük a legfontosabb lépéseket, amivel utánajárhatsz, hogy valóban a glutén okozza-e a problémáidat.

0.lépés: táplálkozási napló

Érdemes megfigyelned, hogy panaszaid mikor jelentkeznek, amit legegyszerűbben egy táplálkozási naplóban tudsz rögzíteni. Írd fel mikor, mit étkeztél, és jegyezd fel, ha megjelennek a tünetek (érdemes azt is rögzítened, hogy milyen tüneteket tapasztalsz). Minél pontosabb a feljegyzésed, annál könnyebb dolga lesz a háziorvosodnak a beutaló megírásakor.

1.lépés: háziorvos

Amennyiben biztos vagy benne táplálkozási napló nélkül is (pl. családi halmozódás miatt), hogy a glutén okozza a problémáidat, akkor a háziorvosi rendelőben is kezdhetsz, ugyanis a gluténérzékenység vizsgálat háziorvosi beutalóhoz kötött.

2. lépés: laborvizsgálatok

A beutalóval időpontot kell kérned egy laborba – magánlabort természetesen beutaló nélkül is felkereshetsz - , ahol elvégzik a vérvételt.

3. lépés: biopszia

A laboreredmény önmagában nem elég a diagnózis felállításához, ezért szinte minden esetben érdemes a biopszia elvégzése:

A negatív labor álnegatív eredményt is adhat, ezért ha a tüneteid alapján orvosaid mégis gluténérzékenységre gyanakszanak, számíthatsz rá, hogy a – negatív – vérvizsgálatot is biopszia fogja követni.

Amennyiben pozitív a laborteszt, minden esetben tovább kell menned gyomortükrözésre, ami már elegendő a diagnózis felállításához. A klasszikus gluténérzékenységet egyértelműen a bélbolyhokban lévő elváltozásból tudják azonosítani.

Negatív a labor és a biopszia, a tünetek maradtak, mit tegyek?

Sajnos a biopszia eredménye ugyanúgy félrevezető lehet, ahogy a labor, ezért ha a tünetek továbbra is fennállnak, akkor további vizsgálatokra lesz szükségünk, ugyanis a nem cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS) a gluténérzékenység tüneteivel teljesen egyező, nem autoimmun betegség, amelynek kimutatására csak a többi betegség kizárásával van lehetőség.

Vizsgálatok előtt ne diétázz!

Fontos tudni, hogy a vizsgálatok előtt – bár kellemetlen – nem szabad átállni gluténmentes étrendre, hiszen befolyásolhatja az eredményeket. Ha nincs a szervezetedben glutén, akkor az antitestet sem fogja kimutatni a vérvizsgálat és a bélbolyhok is épek lehetnek a gluténmentes étrend hatására.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.08.23.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...