Szív
A szív működése
Szívünk egy bonyolult szerv, amely a tudatunkon kívül működik, azonban lelki hatások, reflexek, nagyobb erőkifejtés befolyásolhatja a szív összehúzódásainak számát. A szív feladata, hogy vért pumpáljon az emberi testbe. Az érrendszerrel együtt egy zárt rendszert alkot, amely folyamatban ha valami sérül, akkor különböző betegségek alakulhatnak ki.
A leggyakoribb szívbetegségek
Koszorúér-betegség
A középkorúak egyik leggyakoribb betegsége az ischaemiás szívbetegség. Háttere gyakran a koronária szűkület kialakulásában keresendő. A betegség tünete a terhelésre jelentkező mellkasi fájdalom. Amennyiben ezt tapasztaljuk, keressünk fel kardiológus szakorvost, ugyanis jelentősen emeli a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.
Szívinfarktus
Kialakulásának oka legtöbbször a koszorúér-betegség. Általában hirtelen fellépő, heves mellkasi fájdalommal jelentkezik, mely nyakba, bal karba vagy hasba is átsugározhat. A bőr hideggé és nyirkossá válik, sokszor halálfélelem, hányás kíséri. Minden esetben azonnal mentőt kell hívni, hiszen halált is okozhat.
Szívritmuszavar
Alapja általában keringési zavar, amely akár a keringés teljes megállását is okozhatja. EKG segítségével könnyen megállapítható, és tüneti kezelés is lehetséges, azonban rendkívül fontos felderíteni és megszüntetni a kiváltó tényezőket.
Szívelégtelenség
Szívelégtelenség esetén a szív csökkent terhelhetősége jelentkezik, melynek oka általában a kamra működési zavara. Előfordulása idősebb életkorban gyakoribb, rizikófaktorát jelentősen növelik az alábbi társbetegségek: magas vérnyomás, koszorúér-betegség. A betegség tünete lehet fulladás, fekvéskor jelentkező nehézlégzés, éjszakai köhögés.
Stroke
A stroke az egyik leggyakoribb oka a felnőttkori rokkantságnak. Akkor alakul ki, amikor az agy valamely területén romlik a vérellátás és az ott lévő sejtek pusztulásnak indulnak. Tünetei között szerepel az arc és a kar érzéketlensége, hirtelen kialakuló beszédzavar, elhomályosuló látás, szédülés és zavartság. Stroke jelentkezésekor azonnal mentőt kell hívni.
A szívbetegségek megelőzése
Közel 300 rizikófaktor ismert, amely szerepet játszik a szívbetegségek kialakulásában. A legfontosabb megelőzéshez tartozik a dohányzásról való leszokás, a megfelelő testsúly elérése, a helyes, zsírban szegény táplálkozás és a rendszeres sportolás.