Mire figyeljünk visszérműtét után?
Mire figyeljünk visszérműtét után?
A visszérbetegség (varicositas) a felületes vénák kitágulása. Kisebb visszértágulatok esetén alkalmas lehet az injekciós kezelés, mely ambulánsan végezhető. Amennyiben a betegséget előrehaladottnak ítéli meg orvosa (amikor már nem csupán esztétikai a probléma, hanem panaszokat is okoz), úgy érsebészeti kezelés válhat szükségessé. Ekkor a nagyobb, tágult felületes vénákat eltávolítják.
Visszérműtét előtt
Általában elegendő a műtét reggelén megérkezni a kórházba. Azonban fontos, hogy a műtét előtti éjféltől már nem szabad enni, illetve folyadékot sem fogyaszthat a beavatkozás előtt három órával.
Műtét alatt
A beavatkozás történhet gerincközeli érzéstelenítésben és altatásban – erről kezelőorvosa dönt majd. A műtétet megelőzően a problémás vénás rendszert kirajzolják a bőrre, amely segíti majd az orvosok munkáját. A műtét során a tágult vénákat, amennyiben szükséges, a fő felszínes gyűjtővénákat is eltávolítják (2-3 mm-es metszéseken keresztül).
A műtétnek nem marad nyoma, ugyanis általában heg nélkül gyógyul. A beavatkozás után rugalmas pólyát helyeznek a lábra, melyben a beteg szabadon tud mozogni.
Műtét után
A beavatkozást követő 2-3 hónapig javasolt a rugalmas pólya használata napközben, melyet gyógyászati segédeszköz boltban tud beszerezni. Figyeljen, hogy megfelelő méretet válasszon! A műtétet (hacsak nem fontos) nem érdemes nyáron, hőségben elvégeztetni, ugyanis a műtét után kellemetlen lehet a melegben a pólya viselése. Továbbá minden esetben tartsuk be az orvosunk által előírtakat.
Mint minden műtétnél, itt is előfordulhatnak szövődmények: vérzés, idegsérülések, fájdalom. Amennyiben a műtét után szokatlan tüneteket tapasztalunk, keressük fel orvosunkat!
Fontos, hogy a műtét után vezessünk be életmódunkban változtatásokat:
- egészséges étkezés
- rendszeres testmozgás
- túlsúly csökkentése
- dohányzásról való leszokás
- magas sarkú cipők kerülése
- hosszú álldogálás kerülése
Útmutató
- A visszérbetegség hazánkban igen gyakorinak tekinthető.
- Kisebb visszerek esetén alkalmas lehet az injekciós kezelés, mely ambulánsan végezhető. Amennyiben a betegséget előrehaladottnak ítéli meg orvosa, úgy érsebészeti kezelés válhat szükségessé.
- A beavatkozást követő 2-3 hónapig javasolt a rugalmas pólya használata napközben, melyet gyógyászati segédeszköz boltban tud beszerezni.