Fogamzásgátlás a változókorban
Fogamzásgátlás a változókorban
A változókorban legnagyobb valószínűséggel a hormonháztartás felborulása van veszélyben, emiatt vastagodik meg a méhnyálkahártya, de ezt csak egy egészségügyi kürettel lehet ellenőrizni, mert a szövettani vizsgálatra mindenképpen szükség lehet.
Klimaxos panaszok
A klimaxos panaszok közé a vérzés elmaradása, a hormonháztartás felborulása, hőhullámok, csontritkulás, szív- és érrendszeri panaszok, érelmeszesedés tartozik. Változókórban jobban oda kell figyelni ezekre, mert sajnos számos szövődményt vonhatnak maguk után.
Megoldás lehet
Mindezek kiküszöbölésére javasolt, a napjainkban elterjedőben levő korszerű, hormontartalmú, méhen belüli fogamzásgátló eszközök. Ezeket azért nem nevezik spirálnak, mert noha a méhbe kell felhelyezni, a hatása a spirálokétól teljesen különbözik. A lényege, hogy egy hormontartalmú eszközt helyeznek a méh üregébe, ezért hatása teljesen különböző a spiráltól. A hormon lassan szívódik fel és eloszlik a méh üregében, ahol helyben fejti ki a hatását. A gyógyszerből minimális anyag szívódik fel, a hatása nagyrészt helyi úton történik, így nem terheli az egész szervezetet hormonnal. Akik a hormontartalmú készítményeket nem bírják, azok is használhatják a méhen belüli eszközt, mert a hormonszedés mellékhatásaitól nem kell tartaniuk.